Polskie okna i drzwi hitem eksportowym. Kolejny cel: ekspansja poza Europę

Polskie okna są cenione w Europie (fot. FB/Drutex)

Rekordowe zyski z eksportu polskich producentów stolarki. W pierwszym półroczu sprzedali na zagranicznych rynkach 4,95 mln okien i drzwi o łącznej wartości 871 mln euro. W ujęciu ilościowym eksport wzrósł o 8,7 proc., a wartościowym o 11 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz Branżowych.

Eksport polskiej żywności wzrósł o 9,4 proc. w 2017 roku

– Wartość eksportu polskiej żywności w pierwszych 7 miesiącach br. wzrosła o 9,4 proc. Polscy producenci żywności mają możliwość eksportowania do...

zobacz więcej

Z prognozy Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika, że w 2017 roku wielkość eksportu stolarki z Polski wzrośnie ogółem o 6-9 proc. i przekroczy 10 mln sztuk okien i drzwi. W roku ubiegłym eksport wyniósł 9,5 mln sztuk.

Jak zauważa CAB szansą na utrzymanie takiego tempa wzrostu eksportu w kolejnych latach jest ekspansja na rynki spoza Europy.

Wielu producentów już rozpoczęło takie działania, o czym świadczy aż 24-proc. wzrost wartości eksportu stolarki z Polski na rynki pozaunijne w pierwszym półroczu 2017 roku. Polskich eksporterów nie odstrasza nawet ocean. Stany Zjednoczone są trzecim pozaunijnym oraz pierwszym pozaeuropejskim rynkiem zbytu dla polskiej stolarki – zwracają uwagę eksperci.

W 2016 roku z Polski do USA wyeksportowano okna i drzwi za 15 mln euro, czyli o 57 proc. więcej niż w 2015 roku. W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano dalszy wzrost i to aż o 72 proc. do wartości 9,8 mln euro.

Centrum Analiz Branżowych zwraca uwagę, że liczby te nie uwzględniają branży fasad.

źródło:

Zobacz więcej