W nocy przesunęliśmy wskazówki zegarów. Na godzinę stanęły pociągi

Czas zimowy jest właściwy dla geograficznego położenia Polski. Celem wprowadzenia czasu letniego jest chęć lepszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędność energii. Eksperci nie są zgodni, czy współcześnie taki zabieg ma sens. Przypominają, że wiele biur i mieszkań jest wyposażonych w urządzenia elektryczne, które zużywają prąd niezależnie od pory roku. Do czasu letniego wrócimy w ostatni weekend marca.

Zmiana czasu wpłynie na działanie banków. Lepiej wcześniej wypłacić gotówkę

W związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy szykują się utrudnienia z dostępem do banków internetowych. Najczęściej przerwy spowodowane są...

zobacz więcej

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 r. Wskazówek zegara w Europie nie przesuwają jedynie Islandia, Rosja i Białoruś.

Zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak nie ma dowodów na to, że daje nam korzyści jeżeli chodzi o efektywność pracy czy gospodarki.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Projekt PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy zyskał już jednomyślne poparcie komisji administracji i spraw wewnętrznych polskiego Sejmu. Przez całą izbę może być procedowany na posiedzeniu w listopadzie.

Coraz więcej głosów za ujednoliceniem czasu

W środę na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, z udziałem aktywistów z różnych krajów UE działających na rzecz ujednolicenia czasu w Unii, poseł PSL Andrzej Grzyb po raz kolejny zwrócił się do urzędników z Brukseli w tej sprawie. – Coraz częściej pojawiają się głosy za tym, aby przez cały rok obowiązywał czas letni. Wskazują na to nie tylko badania opinii publicznej, ale także opinie naukowców i ekonomistów. Kolejne kraje pracują nad zmianami legislacyjnymi, mającymi wdrożyć jednolity czas w całym roku – od hiszpańskich Balearów, po Finlandię, gdzie trwa debata na ten temat w parlamencie – podkreślał europoseł.

Wyraził przy tym nadzieję, że dyrektywa, która „zatrzyma czas letni” w Europie znajdzie się w programie prac Komisji Europejskiej na 2018 rok. Grzyb złożył propozycje w tej sprawie podczas debaty o programie prac Komisji Europejskiej na 2018 r. w imieniu delegacji PSL w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Pociągami mają przymusową przerwę

18 pociągów PKP Intercity, które znalazły się na trasie w trakcie zmiany czasu z godziny 3. na 2. w nocy z soboty na niedzielę, zatrzymały się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy – poinformowało PKP Intercity. Składy wyruszyły w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów.

Spółka wyjaśnia, że dla każdego z tych 18 pociągów PKP Intercity jest ułożony indywidualny rozkład jazdy.

PKP Intercity informuje, że więcej informacji na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 28 na 29 października, pasażerowie mogą uzyskać za pośrednictwem strony Intercity.pl, profilu przewoźnika na Facebooku, infolinii pod numerem 703 200 200 czy u konduktorów w pociągach.

źródło:

Zobacz więcej