RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Rajoy odwołał rząd i rozwiązał parlament Katalonii. Wybory – 21 grudnia

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy uważa, że rezolucja przyjęta przez kataloński parlament łamie prawo(fot. Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy uważa, że rezolucja przyjęta przez kataloński parlament łamie prawo(fot. Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w piątek wieczorem, że postanowił odwołać rząd Katalonii i że rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział, że będzie dążył do uznania za nielegalną uchwalonej przez parlament kataloński rezolucji ws. niepodległości.

Kataloński parlament za ogłoszeniem niepodległości

Hiszpański Senat przyjął dokument zezwalający na zawieszenie autonomii Katalonii. O jego akceptację zwrócił się do izby wyższej centralny rząd....

zobacz więcej

Rajoy ogłosił, że 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Powiedział, że ministerstwa w centralnym rządzie przejmą uprawnienia katalońskiej administracji.

Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się tego dnia za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Wkrótce po głosowaniu w parlamencie katalońskim Senat Hiszpanii zaaprobował przejęcie przez rząd w Madrycie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Decyzja Senatu podjęta z powołaniem się na art. 155 hiszpańskiej konstytucji daje rządowi centralnemu prawo nie tylko do zdymisjonowania rządu Katalonii i rozwiązania tamtejszego parlamentu, lecz także prawo do przejęcia kontroli nad policją, finansami i mediami publicznymi.

Rajoy zapowiedział, że szef katalońskiej policji zostanie zwolniony. Poinformował też, że zamyka kataloński resort spraw zagranicznych i dymisjonuje jego delegatów w Brukseli i w Madrycie.

Premier Katalonii: zdobyliśmy prawo do posiadania niepodległego państwa

Premier Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w niedzielę wieczorem, że jego rząd przekaże wyniki referendum niepodległościowego w Katalonii do...

zobacz więcej

Katalonia stawi „pokojowy opór”?

Kierujący Katalonią Carles Puigdemont zaapelował do społeczeństwa o pokój i godność. Uprzedził, że Katalonię czekają trudne czasy.

Zdymisjonowanie katalońskich przywódców napotka zapewne w Katalonii zaciekły opór – pisze Agencja Associated Press. Jeszcze przed wystąpieniem Rajoya, po decyzji Senatu, główne katalońskie ugrupowanie secesjonistyczne – Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) – wezwało w piątek urzędników, by stosowali „pokojowy opór” i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Autorzy Deklaracji zostaną oskarżeni o rebelię?

Prokuratura Generalna Hiszpanii zamierza ogłosić w poniedziałek akt oskarżenia przeciwko politykom, którzy przygotowali Deklarację Niepodległości Katalonii uchwaloną przez kataloński parlament. Nieznana jest jeszcze liczba polityków, których zamierza oskarżyć.

Hiszpańska agencja prasowa EFE przypomina w związku z tym, że w przypadku jeśli czyny, których będzie dotyczył akt oskarżenia, zostaną zakwalifikowane jako „rebelia”, oskarżyciele mogą zażądać wobec winnych do 30 lat więzienia. Może to dotyczyć nie tylko premiera katalońskiego rządu regionalnego Carlesa Puigdemonta.

Madryckie źródła sądowe, na które powołuje się EFE, sugerują, że Puigdemont może być sądzony przez Sąd Najwyższy Hiszpanii.

Dla przestępstwa kwalifikowanego jako „rebelia”, o które mogą być oskarżone osoby, które „powstają publicznie z użyciem przemocy”, aby m.in. uzyskać niepodległość dla jakiejś części terytorium kraju, przewidziane są kary od 15 do 25 lat więzienia, a w pewnych przypadkach – nawet od 25 do 30 lat – pisze hiszpańska agencja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej