RAPORT

Pogarda

Dentyści wyruszą w drogę. Resort zdrowia kupi 16 „dentobusów”

W dentobusach, młodzi pacjenci będą mogli zbadać i wyleczyć zęby (fot. yt/Dentobus Promo)
W dentobusach, młodzi pacjenci będą mogli zbadać i wyleczyć zęby (fot. yt/Dentobus Promo)

Najnowsze

Popularne

Resort zdrowia kupi 16 dentobusów, za blisko 24 mln zł – w piątek poinformowano o rozstrzygnięciu postępowania w tej sprawie. Dentobusy to mobilne gabinety stomatologiczne, w których mają być leczone dzieci.

Dzieci z Lubelszczyzny mają najzdrowsze zęby. Wiemy, dlaczego

Kto chce wysłać dziecko bezpłatnie do dentysty, powinien przenieść się na Lubelszczyznę. Tam jest najwięcej szkolnych gabinetów stomatologicznych –...

zobacz więcej

Dentobusów będzie 16, po jednym na każde województwo. Będą z nich korzystać uczniowie małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty. Gabinet dentystyczny „na kołach” miałby takie same zadania jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

Środki na zakup dentobusów pochodzą z budżetu państwa i są przewidziane w uchwalonej we wrześniu ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Tzw. specustawa zdrowotna zakłada, że do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowo 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę – średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem – w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi. Resort zdrowia chce przywrócić gabinety dentystyczne w szkołach; dentobusy świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej