Szyszko: Nastąpiło zrozumienie polskiego stanowiska ws. Puszczy Białowieskiej

W grudniu kolejne posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. wycinki prowadzonej w Puszczy Białowieskiej (fot. tt/Ministerstwo Środowiska )

– Myślę, że podczas ostatniego wysłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości ws. wycinki prowadzonej w Puszczy Białowieskiej nastąpiło zrozumienie polskiego stanowiska w tej sprawie – powiedział minister środowiska Jan Szyszko. Kolejne posiedzenie – 12 grudnia.

Szyszko: Zarzuty Komisji Europejskiej są bezpodstawne

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział w Luksemburgu, że zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej są...

zobacz więcej

Szyszko pytany w radiowych „Sygnałach Dnia” o tę sprawę ocenił, że ws. wycinki „Polska ma 100 proc. racji”. Dopytywany, czy możliwe jest, by UE zażądała od Polski ograniczenia dostępu do puszczy odparł, że „w obowiązującym prawie jest to niemożliwe”.

– Puszczy nie należy zamknąć, tylko należy ją ratować. Puszcza Białowieska to obszar Natura 2000, a w tym obszarze trzeba zachować to, co zostało wyznaczone, czyli układ siedlisk ważnych dla Unii Europejskiej, jak również gatunki w nich występujące – mówił minister.

„Finał działań UE jest taki, że zginęło nam 3,5 tys. ha i gatunki, które tam występowały”

– To, co było stworzone ręką człowieka, to dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze. Unia poprzez presję zmieniła sposób zagospodarowania i finał jest...

zobacz więcej

Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Europy i Polski. Po stronie polskiej zajmuje ok. 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą część zajmują trzy nadleśnictwa (Browsk, Hajnówka, Białowieża), w których od zawsze prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną.

W zeszłym tygodniu przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie, które dotyczyło środka tymczasowego, czyli nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Na 12 grudnia zaplanowano kolejne posiedzenie, tym razem dotyczące już istoty sporu między Polską i Komisją Europejską co do tego, czy zwiększona wycinka narusza postanowienia dyrektyw ptasiej i siedliskowej.

źródło:

Zobacz więcej