W Londynie zmarł płk Zbigniew Makowiecki, 100-letni weteran II wojny światowej

1 Dywizja Pancerna (fot. wikipedia.orgi)

W wieku 100 lat zmarł w Londynie płk Zbigniew Makowiecki, ostatni kawalerzysta kampanii wrześniowej i żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. – Odszedł niebywały patriota i wielki człowiek – powiedział prezydencki minister ds. polonijnych Adam Kwiatkowski.

Zmarł gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf. Był żołnierzem „Parasola”

Nie żyje gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, żołnierz batalionu AK „Parasol”, dowódca grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli...

zobacz więcej

Makowiecki zmarł w Londynie. O jego śmierci poinformowała ambasada RP w Wielkiej Brytanii. Oprócz karty zapisanej podczas drugiej wojny światowej Makowiecki był również bardzo aktywnym działaczem polonijnym w Wielkiej Brytanii, gdzie wspierał wysiłki na rzecz utrzymania polskości wśród rodaków, m.in. w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej.

– To przykra wiadomość. Odszedł niebywały patriota i wielki człowiek, który do końca był aktywny i tak wiele zrobił dla Polski – powiedział prezydencki minister ds. polonijnych Adam Kwiatkowski. W marcu odwiedził Makowieckiego w Londynie, a później napisał do niego osobisty list z okazji setnych urodzin.

– Przyjąłem tę wiadomość z głębokim żalem. To był ostatni kawalerzysta żyjący w Wielkiej Brytanii, uczestnik ostatniej bitwy w wojnie polsko-niemieckiej 1939 r. i niezwykła postać, która niezwykle angażowała się w działalność polonijną i promocję wiedzy o Polsce także po drugiej wojnie światowej – powiedział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

W kwietniu weteran skończył 100 lat, co uczczono uroczystością w ambasadzie.

Pogrzeb pułkownika odbędzie się w Londynie. Dokładny termin nie jest jeszcze ustalony.

źródło:

Zobacz więcej