Palikot nie odpowie za blog

Poseł Janusz Palikot na blogu zadał pytania w sprawie ewentualnego nadużywania alkoholu przez prezydenta (fot. arch.)

Umorzone będzie śledztwo w sprawie wpisu na blogu posła Janusza Palikota, dotyczącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego – postanowił Sąd Okręgowy w Lublinie. Palikom pytał m.in. na swoim blogu, czy prezydent nie ma problemów z alkoholem.

Sądowy werdykt oznacza, że nie będzie prokuratorskiego postępowania w tej sprawie.

Poseł na blogu zadał pytania w sprawie ewentualnego nadużywania alkoholu przez głowę państwa. Prokuratura w lipcu umorzyła śledztwo. uznając, że czyn Palikota nie ma znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego. Postanowienie zostało wysłane do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego pełnomocnika. Według prokuratury czyn Palikota może być uznany za pomówienie, ścigane z oskarżenia prywatnego. Zażalenie na tę decyzję wniósł pełnomocnik prezydenta.

W styczniu poseł Palikot pytał na swoim blogu: „Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu? Czy prawdą jest, że jego pobyty w szpitalach mają związek z terapią antyalkoholową? Czy ucieczki do Juraty i czerwone wino to nie środki terapeutyczne stosowane przezeń w reakcji na problemy w relacjach rodzinnych z bratem i matką?”

Wpis posła krytykowali politycy zarówno opozycji, jak i koalicji rządzącej. Palikot przeprosił Lecha Kaczyńskiego. W liście otwartym poseł napisał, że jego intencją nie było podważanie autorytetu ani atakowanie osoby prezydenta. Jednocześnie podkreślał, że jako obywatel „ma prawo pytać o wszystko przedstawicieli demokratycznie wybranych władz”.

źródło:

Zobacz więcej