Miliony euro za modlitewnik. Luwr prosi o wsparcie

Cenny modlitewnik jest obecnie wystawiony w Luwrze (fot. Pixabay)

Muzeum w Luwrze rozpoczęło publiczną zbiórkę datków, aby nabyć cenny rękopis. Renesansowy modlitewnik nazwany „Godzinkami” króla Franciszka I to arcydzieło w złotej oprawie wysadzanej turkusami, rubinami i płaskorzeźbami w karneolu.

Ryngraf konfederata barskiego trafił do Muzeum Wojska Polskiego

Rozsławili je konfederaci barscy, uczestnicy pierwszego polskiego powstania. Teraz piękny XVIII-wieczny egzemplarz trafił do Muzeum Wojska...

zobacz więcej

Iluminowany rękopis panujący w latach 1515–1547 Franciszek I Walezjusz podarował swojej 10-letniej siostrzenicy Jeanne, późniejszej królowej Nawarry i matce Henryka IV, pierwszego Burbona na tronie Francji. Z kolekcji królewskiej żony, Katarzyny Medycejskiej, trafił do kardynała Mazarin, słynnego pierwszego ministra.

Na początku XVIII wieku modlitewnik przeszedł w ręce angielskie. Jednym z jego właścicieli przez pewien czas był arystokrata Horatio Walpole, głośny kolekcjoner i autor pierwszej powieści gotyckiej („Zamczysko w Otranto”), a potem m.in. Alfred de Rothschild i Martin Norton, jeden z najważniejszych marszandów na rynku antyków drugiej połowy XX wieku.

Luwr podał, że na zakup „Godzinek” Franciszka I potrzeba 10 mln euro. Połowę tej kwoty już obiecał koncern producentów produktów luksusowych LVMH. Pozostałą część pieniędzy muzeum chce pozyskać na drodze kampanii społecznej.

Na swoich stronach internetowych muzeum ogłosiło zbiórkę miliona euro do 15 lutego przyszłego roku. Szef muzeum Jean-Luc Martinez zapowiada, że „Godzinki” mogą dorównać sławą portretowi Mony Lisy Leonarda da Vinci, którego Franciszek I objął mecenatem.

Obecnie cenny modlitewnik można oglądać na wystawie w Luwrze poświęconej Franciszkowi I i sztuce niderlandzkiej.

źródło:

Zobacz więcej