RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Katalonia zaskarży decyzję o zawieszeniu autonomii do Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek ma zebrać się parlament Katalonii (fot. PAP/ EPA/MARTA PEREZ)
W czwartek ma zebrać się parlament Katalonii (fot. PAP/ EPA/MARTA PEREZ)

Władze Katalonii zamierzają zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego decyzję hiszpańskiego rządu o zawieszeniu autonomii regionu. Zapowiedział to rzecznik katalońskiego rządu, Jordi Turull.

Przedstawiciel władz Katalonii: Nie będziemy wykonywać poleceń Madrytu

Przedstawiciel władz Katalonii do spraw zagranicznych oświadczył, że instytucje regionu nie będą wykonywać poleceń Madrytu, ale zarządzenia...

zobacz więcej

Rząd w Madrycie wszczął przed trzema dniami procedurę, zmierzającą do zawieszenia autonomii Katalonii. W piątek uchwałę w tej sprawie ma przyjąć hiszpański Senat.

Polityk katalońskiej partii niepodległościowej CUP, Carles Riera, powiedział tymczasem, że lokalne władze rozważają rozpisanie przedterminowych wyborów. Carles Riera zastrzegł, że jego partia jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Władze Katalonii zamierzają także zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego decyzję hiszpańskiego rządu.

Tymczasem w czwartek ma zebrać się parlament Katalonii w celu wypracowania odpowiedzi na sobotnią decyzję rządu Hiszpanii.

Katalonia znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to Senat. Jest to pierwszy przypadek uruchamiania artykułu 155 ustawy zasadniczej od przyjęcia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku.

Od dawna tlący się kryzys wybuchł wraz z przeprowadzeniem 1 października uznanego za nielegalne przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego w Katalonii, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu. W plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej