Polski film „Twój Vincent” nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej

Europejska Akademia Filmowa podała we wtorek listę animacji nominowanych do nagrody EFA. Wśród czterech tytułów znalazła się polska produkcja pt. „Twój Vincent” – pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony techniką malarską w reż. Doroty Kobieli i Hugha Welchmana.

„Twój Vincent” na pokazach w Moskwie. Festiwal po raz 39.

„Powidoki” Wajdy, „Pokot” Holland, pełnometrażowa animacja „Twój Vincent” oraz krótkometrażowy „Zagraj ze mną” – te polskie filmy zobaczyć będą...

zobacz więcej

Poza „Twoim Vincentem” w kategorii filmów animowanych nominowane zostały „Ethel and Ernest” Rogera Mainwooda, „Louise by the Shore” Jean-François Laguionie oraz „Zombillenium” Arthura de Pinsa i Alexisa Ducorda. Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone 9 grudnia w Berlinie.

„Twój Vincent” to pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską. Najpierw nakręcono do niego zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które klatka po klatce odmalowywało grono artystów, by stworzyć ujęcie. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tys. klatek, namalowanych specjalnie przez 125 malarzy z 20 krajów – 65 z Polski, 60 z zagranicy – wybranych na podstawie 5 tys. nadesłanych do twórców zgłoszeń.

Film współtworzyli malarze 15 różnych narodowości – pochodzących także ze Stanów Zjednoczonych, Grecji i Ukrainy. Artyści pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli 3 tys. litrów farby.

Stworzone płótna – ponad tysiąc wyjściowych, na których nanoszono zmiany – połączono, dzięki czemu film jest ożywioną, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha, pośmiertnie uznanego za ojca sztuki nowoczesnej.

Wydarzenia przedstawione w „Twoim Vincencie” dzieją się rok po śmierci artysty. Ich główną osią jest list Vincenta do brata, Theo van Gogha, który nigdy nie został wysłany. Zadaniem syna listonosza zaprzyjaźnionego z Vincentem jest dostarczenie go bratu malarza. Vincent i Theo – „dwa serca, jeden umysł” – byli połączeni szczególnie bliską więzią. Theo fundował Vincentowi nie tylko płótna i farby, ale przede wszystkim podsycał jego wiarę w siebie. Był też jego pierwszym, najważniejszym czytelnikiem – odbiorcą pisanych codziennie listów, także o naturze samego siebie i znaczeniu malarstwa.
 

Wśród twórców filmu znaleźli się także kostiumografka Dorota Roqueplo odpowiedzialna za stroje z 1890 r., kompozytor Clint Mansell oraz debiutujący Robert Gulaczyk, który wcielił się w filmowego Vincenta. Współautorem scenariusza filmu jest Jacek Dehnel.

Europejskie Nagrody Filmowe, które w tym roku będą mieć 30. edycję, to prestiżowe wyróżnienia przyznawane europejskim twórcom kina. Laureatów wyłania Europejska Akademia Filmowa, zrzeszająca 3 tys. przedstawicieli branży, m.in. reżyserów i producentów.

źródło:

Zobacz więcej