Ponad połowa niemieckich uczniów w wieku 14-16 lat nic nie wie o Auschwitz

Sondaż przeprowadzono w lipcu i sierpniu na reprezentatywnej grupie 502 uczniów (fot. Scott Barbour/Getty Images)

Ponad połowa uczniów w wieku 14-16 lat w Niemczech nic nie wie o niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Koerber w Hamburgu, o których informuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Portugalia: Tygodnik poprawił artykuł o Auschwitz po interwencji ambasady RP

Po interwencji ambasady RP portugalski tygodnik „Expresso” poprawił tekst o Auschwitz. W sobotnim artykule tego opiniotwórczego tygodnika napisano...

zobacz więcej

Niemiecki dziennik określa wyniki sondażu mianem „alarmujących”, nazywa je „hiobową wieścią”. Z sondażu wynika też, że tylko 47 proc. uczniów w tym wieku słyszało o Auschwitz.

– Z niepokojem przyjmujemy do wiadomości, że systematycznie zmniejsza się liczba krajów związkowych, w których w szkołach średnich historia jest samodzielnym przedmiotem. To moim zdaniem przyczyna zastraszająco małej wiedzy o obozach koncentracyjnych – powiedział Sven Tetzlaff z Fundacji Koerber.

Większą wiedzą dysponują uczniowie w wieku 17 lat i starsi. Z sondażu wynika, że 71 proc. z nich wie, co kryje się pod pojęciem Auschwitz-Birkenau.

Zastanawiając się nad przyczynami luk w wiedzy historycznej, autorka materiału w „FAZ” Hannah Bethke zwraca uwagę na ciągłe skargi rodziców i uczniów, że w szkole „bez przerwy mówi się o czasach nazistowskiej dyktatury.

– Skąd więc luki w wiedzy? – pyta autorka. Jej zdaniem wynik sondażu wskazuje na to, że o niemieckich zbrodniach, w tym o Auschwitz, nie mówi się w domach, w rodzinach.

– O czym mówi się w tych rodzinach? Jakie książki się czyta, jeśli w ogóle czyta się książki? – zastanawia się Bethke.

Sondaż przeprowadzono w lipcu i sierpniu na reprezentatywnej grupie 502 uczniów.

źródło:

Zobacz więcej