RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Agenci nadal na uczelniach. Środowisko apeluje o dekomunizację

Środowisko naukowe nadal nie przeszło pełnej dekomunizacji (fot. Shutterstock/Matej Kastelic)
Środowisko naukowe nadal nie przeszło pełnej dekomunizacji (fot. Shutterstock/Matej Kastelic)

Byli opozycjoniści zaapelowali do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dokonanie dekomunizacji i lustracji środowiska naukowego – informuje „Nasz Dziennik”. Wystąpili o „podjęcie śmiałych decyzji” w zakresie oczyszczania grona.

Dekomunizacja Powązek. Bierut może stracić mauzoleum

Instytut Pamięci Narodowej zastanawia się nad sposobem dekomunizacji wojskowych Powązek – informuje „Nasz Dziennik”. Zmiana może dotknąć m. in....

zobacz więcej

– Skierowaliśmy pismo do ministra nauki Jarosława Gowina w sprawie lustracji i dekomunizacji w szkolnictwie wyższym – oświadczył Janusz Olszewski, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

Opozycjoniści wskazują, że dekomunizacja powinna wyrażać się ustawowym zakazem „zajmowania kierowniczych stanowisk profesorskich” na uczelniach przez „byłych członków PZPR, w tym funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i jej agentury”.

Stowarzyszenie uważa też, że należy unieważnić „wszystkie dyplomy nadane przez Akademię Spraw Wewnętrznych, Wyższą Szkołę Nauk Społecznych przy KC PZPR, Wojskową Akademię Polityczną im. F. Dzierżyńskiego” i dyplomy wydane przez podobne uczelnie w krajach komunistycznych.

Wśród postulatów jest także pozbawienie tytułów naukowych osób, które uzyskały je w okresie PRL za prace doktorskie i habilitacyjne mające na celu „jedynie komunistyczną propagandę” i zawierające „fałsze historyczne”.

Gazeta zwraca uwagę, że lustracje na uczelniach wyższych postuluje także Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

źródło:
Zobacz więcej