Rusza Festiwal Conrada. „Światowa republika literatury”

Dziewiąta edycja festiwalu przypada w Roku Conrada, ustanowionym przez Sejm z okazji 160. rocznicy urodzin autora „Jądra ciemności” (fot. conradfestival.pl/multimedia)

Eric-Emmanuel Schmitt, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska – to tylko niektórzy z prawie 100 pisarzy, którzy przyjadą do Krakowa na Festiwal Conrada. Właśnie ruszyła dziewiąta edycja międzynarodowego przeglądu literackiego.

Szwedzka biblioteka pali książki o Pippi Långstrumpf. Powód – „Król Murzynów”

Bibliotekarze w Botkyrka koło Sztokholmu usuwają z półek książki, które zawierają treści niezgodne z wielokulturową polityką gminy. Znalazły się...

zobacz więcej

Spośród polskich pisarzy z czytelnikami porozmawiają się m.in. Jacek Dukaj, Natalia Fiedorczuk, Dorota Masłowska i Olga Tokarczuk.

– Przez tydzień będziemy świadkami budowania w Krakowie światowej republiki literatury, republiki, w której literatura traktowana jest jako rzecz publiczna, jako res publica, coś, co należy do każdego i każdego może zainteresować – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada prof. Michał Paweł Markowski.

„Niepokój” motywem przewodnim

Motyw przewodni tegorocznej edycji to „Niepokój”. Temat zaczerpnięty został z tomu „Opowieści niepokojące” („Tales of unrest” – red.) Josepha Conrada.

– Wydawało się nam, że ta kategoria dotyczy nas wszystkich, łączy nas wszystkich w Polsce i za granicą. Łączyła także wielu bohaterów Josepha Conrada, z którymi jesteśmy bardzo ściśle związani emocjonalnie, intelektualnie, pisarsko, czytelniczo – mówił dyrektor artystyczny.

W jego ocenie niepokój jest „formułą” pokazującą kondycję dzisiejszego człowieka; „formuła” ta odnosi się również np. do obniżenia poziomu publicznej dyskusji w Polsce i w świecie, do spadku czytelnictwa, niechęci do szukania dialogu i zawiązywania sojuszy.

– To są wszystko niepokojące sygnały dnia dzisiejszego, którym chcemy poświęcić sporo uwagi każdego dnia naszego festiwalu – powiedział prof. Markowski.

Co w programie festiwalu?


W programie Festiwalu Conrada w Krakowie, oprócz spotkań z pisarzami, znajdą się warsztaty literackie, wystawy, projekcje filmów, specjalne wydarzenia dla dzieci, a także dla osób głuchoniemych – tzw. pasmo antydyskryminacyjne.

– Każde ze spotkań nawiązuje do innego wydarzenia, a pomiędzy tymi wydarzeniami istnieją więzi - zarówno tematyczne, jak i osobowe, instytucjonalne; coś się nieustannie dzieje na styku pomiędzy poszczególnymi spotkaniami, warsztatami – mówił dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz.

Niemiecki pisarz aresztowany w Hiszpanii warunkowo zwolniony. Turcja widzi w nim terrorystę

W Hiszpanii został aresztowany Dogan Akhanli, niemiecki pisarz pochodzenia tureckiego. Głośny krytyk prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana...

zobacz więcej

Kraków – miasto literatury

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig przypomniał, że Kraków ma tytuł Miasta Literatury UNESCO. – Festiwal Conrada to święto ludzi myślących, którzy poszukują odpowiedzi na różnego rodzaju pytania, idą śladem Conrada w nieznanym kierunku – powiedział. Nawiązał też do motywu przewodniego: „Myślę, że niepokój to coś, co jest nieodłączną częścią życia każdego myślącego człowieka. Ktoś, kto jest samozadowolony, jest raczej przerażający”.

Festiwal Conrada, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, jest jednym z największych wydarzeń literackich w Europie. W samym Krakowie jest to drugi tak wielki festiwal – obok festiwalu Miłosza – poświęcony literaturze.

Nie tylko Conrad

Festiwal nie jest poświęcony twórczości Josepha Conrada, który jedynie symbolicznie udziela nazwiska temu przeglądowi. Wydarzenie w stolicy Małopolski ma służyć przede wszystkim prezentacji literatury światowej i tworzyć miejsce spotkań pisarzy i czytelników.

– Interesuje nas, podobnie jak naszego patrona, perspektywa ponadlokalna, ponadnarodowa i wielojęzyczna. Na świat patrzymy z punktu widzenia literatury, a ona wyklucza kulturowy monolingwizm – zwrócił uwagę Jankowicz.

Podczas zakończenia festiwalu, w niedzielę, jury ogłosi także nazwiska laureatów Nagrody Conrada – dla autora najlepszego debiutu literackiego za r. 2016. Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie i pamiątkową statuetkę.

Dziewiąta edycja festiwalu przypada w Roku Conrada, ustanowionym przez Sejm z okazji 160. rocznicy urodzin autora „Jądra ciemności”.

źródło:

Zobacz więcej