Pomorskie: Zderzenie szynobusu ze śmieciarką. 16 osób poszkodowanych dwie – ciężko

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że to kierowca śmieciarki może być winien wypadku z udziałem szynobusu, do którego doszło na przejeździe w Nowym Gronowie niedaleko Człuchowa (Pomorskie). Po zderzeniu pojazdów do szpitali przewieziono 16 osób. W efekcie wypadku szynobus się wykoleił, ale wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie przewrócił się na bok.

Tragiczne zderzenie pociągu i samochodu. Na przejeździe kolejowym zginęła kobieta

Do tragicznego wypadku doszło w sobotnie popołudnie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Wielkie Rychnowo (woj....

zobacz więcej

Do wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. – Wstępnie ustaliliśmy, że kierowca śmieciarki, wjeżdżając na przejazd kolejowy, nie upewnił się, że może bezpiecznie przejechać przez tory. Gdy zauważył, że jedzie pociąg, który zresztą dawał mu sygnały dźwiękowe, zdążył tylko przyspieszyć – powiedział oficer prasowy człuchowskiej policji Sławomir Gradek.

Dodał, że po tym, jak szynobus uderzył w śmieciarkę, od ciężarówki oderwała się w całości kabina, a reszta samochodu została poważnie zniszczona. – Leży w rowie niedaleko szyn – powiedział Gradek.

Sprostował też wcześniej przekazaną informację, według której szynobus przewrócił się na bok. – Szynobus wykoleił się, ale stoi: nie potwierdziły się informacje o jego przewróceniu – zaznaczył.

Dwie ranne osoby przetransportowane śmigłowcem


Dodał też, że z informacji przekazanych przez obecnych na miejscu lekarzy i ratowników medycznych wynika, że udzielono pomocy lekarskiej 16 osobom (w tym trzem jadącym śmieciarką). Służby medyczne chciały przetransportować wszystkie te osoby do szpitali. Ostatecznie jednak do placówek medycznych przewieziono 15 osób: jedna odmówiła przyjęcia takiej pomocy medycznej.

Dwie poszkodowane osoby przetransportowano śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali w Gdańsku i Bydgoszczy - poinformował Gradek. Wcześniej informował on o czterech poważniej rannych osobach. – To były wstępne informacje – zaznaczył Gradek, dodając, że dopiero po uzyskaniu informacji ze szpitali będzie mógł podać bardziej szczegółowe dane.

Śmiertelny wypadek na trasie pociągu SKM w Warszawie. Ruch częściowo zablokowany

Na torach kolejowych przy ul. Plastycznej w Warszawie, pod przejeżdżającym pociągiem zginął mężczyzna. Trasa pociągów w kierunku Pruszkowa jest...

zobacz więcej

Dodał, że straż pożarna zakończyła już pracę na miejscu zdarzenia (rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Łukasz Płusa informował, że do wypadku przyjechało osiem zastępów strażackich), a na miejscu wciąż są policja i prokuratura.

Ruch na trasie Chojnice-Piła wstrzymany. Funkcjonuje komunikacja zastepcza

Karol Jakubowski z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował w rozesłanym mediom komunikacie, że w zdarzeniu brał udział należący do Przewozów Regionalnych autobus szynowy relacji Chojnice-Piła. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany, a na odcinku Lipka Krajeńska-Chojnice wprowadzono komunikację zastępczą. – Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy są przekazywane na bieżąco na stacjach i przystankach – podał Jakubowski.

Dodał też, że na miejsce wypadku – przejazd kolejowo-drogowy między stacjami Wierzchowo Człuchowskie a Lipka Krajeńska – jedzie specjalny pociąg techniczny.

Poinformował również, że przyczyny wypadku będzie badać specjalna komisja. Zaznaczył, że w miejscu zdarzenia była dobra widoczność i oznakowanie.

Jakubowski poinformował, że w ubiegłym roku w województwie pomorskim doszło do sześciu wypadków na przejazdach. Zginęły dwie osoby. – W br. było sześć wypadków. Zginęła jedna osoba – poinformował, dodając, że w województwie jest 577 przejazdów, 211 to przejazdy z sygnalizacją lub rogatkami.

źródło:

Zobacz więcej