RAPORT

Wojna na Ukrainie

KE ustąpi w sprawie Roundupu? Milion podpisów pod petycją o zakaz stosowania

Ekolodzy domagają się, by KE zaproponowała wniosek przewidujący stopniowe wycofanie glifosatu z rynku (fot. Win McNamee/Getty Images)
Ekolodzy domagają się, by KE zaproponowała wniosek przewidujący stopniowe wycofanie glifosatu z rynku (fot. Win McNamee/Getty Images)

15 grudnia wygasa zgoda na wykorzystywanie w Unii Europejskiej glifosatu. Komisja Europejska proponowała odnowienie licencji na okres 10 lat. Dziś poinformowała, że wobec spodziewanego sprzeciwu państw członkowskich nie wyklucza zmiany wniosku. Głosowanie ich przedstawicieli w tej sprawie spodziewane jest w środę. Glifosatowi, substancji aktywnej stosowanej zwłaszcza w środkach chwastobójczych, część naukowców przypisuje właściwości rakotwórcze.

Bayer bierze Monsanto. Ostateczna cena to 66 mld dolarów

Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer poinformował w środę, że jego oferta przejęcia międzynarodowego koncernu biotechnologicznego...

zobacz więcej

– Komisja Europejska może zmienić swój wniosek, biorąc pod uwagę debatę w tej sprawie – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

We wtorek dyskusję na temat glifosatu przeprowadzi kolegium komisarzy Komisji Europejskiej. Na razie żaden z krajów unijnych nie poprosił o zmianę wniosku KE.

Preparat jest na rynku od ponad 40 lat. Produkowany jest przez koncern Monsanto i wykorzystywany w jego flagowym produkcie – herbicydzie Roundup. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat.

Milion podpisów pod petycją o zakaz stosowania glifosatu

O wycofanie glifosatu apelują organizacje ekologiczne. W poniedziałek Greenpeace poinformował, że przedstawiciele europejskiej inicjatywy przeciw autoryzacji spotkali się z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.

UE: pestycydy groźne dla pszczół niezakazane

Eksperci z krajów UE nie udzielili wystarczającego poparcia zakazowi stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów, które są niebezpieczne dla...

zobacz więcej

Przekazali mu ponad milion podpisów pod petycją o zakazanie stosowania tej substancji.

– Debata w sprawie glifosatu pokazała, że Komisja dalej przedkłada krótkoterminowe interesy firm chemicznych nad zdrowie publiczne i środowisko – ocenił szef unijnego oddziału Greenpeace Jorgo Riss. Ekolodzy domagają się, by KE zaproponowała wniosek przewidujący stopniowe wycofanie glifosatu z rynku.

Inicjatywa „Stop glifosatowi” zebrała ponad milion podpisów w tej sprawie w pięć miesięcy.

Sprzeczne oceny szkodliwości

Kiedy rok temu wygasła autoryzacja na stosowanie tej substancji w Unii, Komisja Europejska planowała jej przedłużenie na 15 lat. Na przeszkodzie stanęły jednak sprzeczne opinie w sprawie glifosatu wydane przez dwie różne instytucje, czyli Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), organ doradczy Komisji Europejskiej, i, należącą do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). IARC zaklasyfikował glifosat jako substancję „prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi”, zdaniem EFSA herbicyd nie jest szkodliwy.

Ograniczone stosowanie glifosatu we Francji, Włoszech i Holandii

W paryskiej Notre Dame jak w ulu. Turyści i pszczoły

13 milionów rocznie, czyli średnio 30 tysięcy dziennie. Tyloma pielgrzymami szczyci się perła wśród paryskich zabytków – słynna katedra Notre...

zobacz więcej

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) o przygotowanie ostatecznej opinii na ten temat i wydała tymczasową zgodę na stosowanie glifosatu do końca 2017 r. W marcu ECHA uznała, że „dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości”.

Obecna propozycja KE przewiduje wydanie zgody na stosowanie substancji na kolejne 10 lat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród państw członkowskich prawdopodobnie nie ma wystarczającej większości, by poprzeć ten wniosek.

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, takich jak parki czy tereny rekreacyjne.

Popularne w rolnictwie pestycydy „mogą powodować raka”

Niepokojące doniesienia specjalistów ONZ na temat środków do zwalczania szkodników i chwastów. Okazuje się, że na szeroką skalę stosuje się w nich...

zobacz więcej

W Belgii od 1 czerwca obowiązuje zakaz sprzedaży tego środka osobom fizycznym i firmom nie posiadającym odpowiedniej licencji.

W zeszłym miesiącu Parlament Europejski zawiesił akredytację przedstawicielom firmy Monsanto zarejestrowanym jako lobbyści, ponieważ odmówili udziału w wysłuchaniu w PE na temat produktu firmy.

W zeszłym roku niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer poinformował, że przejmuje międzynarodowy koncern biotechnologiczny Monsanto za 66 mld dolarów. Sfinalizowanie transakcji Bayer zapowiedział na koniec tego roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej