Portugalia: Tygodnik poprawił artykuł o Auschwitz po interwencji ambasady RP

Katya Delimbeuf, opisując zainaugurowaną w muzeum Auschwitz wystawę 2 tys. prac byłych więźniów z okresu ich niewoli zasugerowała, że był to polski obóz(fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Po interwencji ambasady RP portugalski tygodnik „Expresso” poprawił tekst o Auschwitz. W sobotnim artykule tego opiniotwórczego tygodnika napisano o „obozie zagłady działającym w Polsce od 1940 do 1945 r”.

Opiniotwórczy portugalski tygodnik pisze o „obozie koncentracyjnym w Polsce”

Ambasada RP w Lizbonie podjęła w sobotę interwencję w sprawie opublikowanego przez tygodnik „Expresso” tekstu dotyczącego wystawy prac byłych...

zobacz więcej

O zmianie tekstu sprzecznego z prawdą historyczną poinformował rzecznik prasowy polskiej ambasady w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski.

W sobotę ambasada RP podjęła pisemną interwencję po zamieszczeniu na internetowej stronie tygodnika „Expresso” tekstu zatytułowanego „Sztuka jako ratunek”. Jego autorka, Katya Delimbeuf, opisując zainaugurowaną w muzeum Auschwitz wystawę 2 tys. prac byłych więźniów z okresu ich niewoli, zasugerowała, że był to polski obóz.

„Szkice węglem i nawet akwarele powstawały i przetrwały w obozie zagłady działającym w Polsce od 1940 do 1945 r.” – napisała dziennikarka.

Autorka artykułu, który został opublikowany na kilku innych portugalskich portalach internetowych, odnotowała, że w „Auschwitz zostało zamordowanych w barbarzyński sposób ponad milion osób”.

Brat premiera redaktorem naczelnym


Przed południem portugalski tygodnik zmienił sformułowanie dotyczące Auschwitz, określając go mianem „obozu zagłady działającego od 1940 do 1945 r. w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów”.

„Expresso” jest najbardziej opiniotwórczym tygodnikiem Portugalii. Na jego łamach publikują komentatorzy, politycy i eksperci zarówno o poglądach prawicowych, jak i lewicowych. Redaktorem naczelnym pisma jest Ricardo Costa, brat premiera Portugalii Antonia Costy.

źródło:

Zobacz więcej