Morawiecki: polskie duże firmy mogą prowadzić międzynarodową ekspansję

Minister Morawiecki w trakcie debaty (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Chcemy wspierać polskich czempionów, ponieważ w ślad za największymi firmami na rynkach zagranicznych mogą zaistnieć mniejsze przedsiębiorstwa – mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas debaty „Czas na patriotyzm gospodarczy”.

Morawiecki: kładziemy nacisk na inwestycje, staramy się to koło inwestycyjne rozkręcić

– Polska nie potrafiła wcześniej wprowadzić mechanizmów generujących oszczędności, my to zmieniamy – powiedział w programie „O co chodzi”...

zobacz więcej

Morawiecki powiedział, że od czasów Kompanii Wschodnioindyjskiej, która realizowała interesy korony brytyjskiej, zasadniczą rolę odgrywają wielkie, międzynarodowe firmy będące forpocztą w przedstawianiu sukcesów i realizacji celów gospodarczych każdego z państw.

– Dla mnie duże firmy, bardzo duże również (...), które mają status na tyle rozwinięty, że mogą zagranicę ekspandować, są absolutnie kluczowe dla rozwoju gospodarczego, ponieważ one przez podniesienie skali swojego działania, (...) zakresu, tylko dzięki temu mogą dokonywać tej międzynarodowej ekspansji i torować drogę mniejszym – powiedział.

Zaznaczył, że mała firma nie wejdzie do Chin. Z badań widać bardzo wyraźnie, że tylko w ślad za większymi firmami małe mogą mocniej zaistnieć na innych rynkach. – Więc rola (...) czempionów, takich wielkich jak Orlen, ale i czempionów trochę mniejszych, jest ogromna - powiedział.

– Chcemy je wspierać, tak jak świat zachodni i wschodni wspiera swoich – zapowiedział. Morawiecki zaznaczył, że nie chodzi o budowanie czeboli [południowokoreańskiej formy koncernów – red.], ale wspieranie swoich przedsiębiorstw.

źródło:

Zobacz więcej