RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Skok w politykę. Jakub Janda zamienia skocznię na ławy poselskie

Skoczek narciarski Jakub Janda zamienia sport na politykę (fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach)
Skoczek narciarski Jakub Janda zamienia sport na politykę (fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach)

Jakub Janda otrzymał 2265 głosów i dostał się do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. W związku z tym 39-letni skoczek narciarski zamierza zakończyć sportową karierę. – Tych dwóch zajęć nie da się pogodzić – podkreślił.

„Grupa Wyszehradzka potrzebuje nowych sojuszników”

– Grupa Wyszehradzka musi znaleźć nowych sojuszników. Potrzebujemy Austrii i innych – powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera Andrej Babisz,...

zobacz więcej

Janda na razie nie przerwał przygotowań do zimowego sezonu, w poniedziałek rano zgodnie z planem ćwiczył na siłowni. Ale poinformował, że zamierza dotrzymać obietnicy i w przypadku wyborczego sukcesu narty i sport pójdą w odstawkę.

– Już przed wyborami zapowiedziałem, że gdybym został deputowanym, to kończę karierę. Tych dwóch zajęć nie da się pogodzić, jeśli się chce wykonywać swoje obowiązku na sto procent – powiedział agencji CTK dwukrotny medalista mistrzostw świata, triumfator Turnieju Czterech Skoczni i Pucharu Świata.

Jak dodał, ma jeszcze zobowiązania wobec klubu Dukli Liberec oraz związku narciarskiego. – Muszę te sprawy jakoś rozwiązać – zaznaczył.

W czwartek miał w planach wyjazd na zgrupowanie do niemieckiego Oberstdorfu, ale prawdopodobnie z niego zrezygnuje, podobnie jak z walki o występ w igrzyskach w Pjongczangu. To byłby jego piąty olimpijski start. W Pucharze Świata rywalizował 20 lat, wystąpił w 361 konkursach indywidualnych.

Niebieskie tsunami zalewa Czechy. Centroprawicowe ANO wygrywa wybory

Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Drugie miejsce zajmuje Obywatelska...

zobacz więcej

„Życie mija, a cele się zmieniają”

– Życie mija, a cele się zmieniają. Z jednego etapu trzeba przeskoczyć w inny. Już najwyższa pora popatrzeć w innym kierunku niż sport – wspomniał deputowany Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), która w piątkowo-sobotnich wyborach z poparciem 11,3 proc. zajęła drugie miejsce, za centroprawicowym ugrupowaniem ANO.

W polityce Janda nie jest nowicjuszem. Od prawie 10 lat działa w lokalnych strukturach ODS - jest szefem koła we Frenstacie pod Radhostem i członkiem Rady Regionalnej. Jak przyznał, dobrą szkołę przeszedł jako zawodnik, tocząc niezliczone negocjacje ze sponsorami, władzami federacji itp.

– To wymagało ode mnie niezłych zdolności aktorskich. Jest fundament, choć wielu rzeczy będę się musiał jeszcze nauczyć – wspomniał.

Ze sportem całkiem zerwać nie chce. – Mój mały syn próbuje skakać, więc pewnie będę mu jakoś pomagał. Pewnie jeszcze wielokrotnie pojawię się na skoczni – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej