Narada unijnych ministrów w sprawie delegowania pracowników

Prace nad stanowiskiem Parlamentu Europejskiego ws. pracowników delegowanych dobiegają końca (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

W Luksemburgu trwa spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia w sprawie nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Polskę reprezentuje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Poprzednia narada, w czerwcu, zakończyła się fiaskiem.

Premier Szydło rozmawiała z premierami Słowacji i Hiszpanii ws. pracowników delegowanych

Premier Beata Szydło rozmawiała telefonicznie w poniedziałek w sprawie pracowników delegowanych z premierami: Słowacji Robertem Fico i Hiszpanii...

zobacz więcej

W ostatnich dniach Francja zażądała jeszcze większych wymogów. W grupie przeciwników była między innymi Polska, która wysyła najwięcej osób do pracy za granicą. Premier Beata Szydło mówiła w piątek w Brukseli, że liczy na porozumienie.

Szefowa rządu mówiła, że Polska wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej w sprawie delegowania pracowników poszła już na kompromis. – Tylko problem jest taki, że Francja uznała, że będzie przedstawiała swoje stanowisko bardzo sztywno – dodała premier. Ta sprawa była omawiana w kuluarach ubiegłotygodniowego szczytu.

Polska, jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, próbowała umocnić stanowisko państw, „które sprzeciwiają się tendencjom protekcjonistycznym na wspólnym rynku, które są zdecydowane bronić równego dostępu do rynku usług, w tym bronić uczciwych zasad”.

Według unijnych dyplomatów, niechętne niektórym rozwiązaniom już nie są wyłącznie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, bo koalicja niezadowolonych liczy 15 państw. Rozbieżności dotyczą między innymi tego, czy regulacjami o delegowaniu pracowników należy objąć kierowców w transporcie międzynarodowym, jak długo ma trwać delegowanie i kiedy miałyby wejść w życie nowe przepisy.

źródło:
Zobacz więcej