Z armii Asada do IS? Schwytany Syryjczyk przerzucał do Europy dżihadystów

Służby bezpieczeństwa, zwłaszcza w południowej Europie tropią przemytników ludzi (fot. Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

Syryjczyk aresztowany w Grecji miał przemycać dżihadystów do Europy. Tak wynika z jego pierwszych zeznań złożonych przed przedstawicielami służb azylowych. Ujawniła je stacja CNN Greece.

Grecy aresztowali syryjskiego dżihadystę. Wsypała go… żona

W telefonie aresztowanego w Grecji Syryjczyka znaleziono wideo z akcji i tortur przeprowadzanych przez tak zwane Państwo Islamskie. 32-latek został...

zobacz więcej

32-letni Syryjczyk, którego w czwartek wieczorem aresztowano w Aleksandrupoli, był najpierw członkiem służb bezpieczeństwa prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Potem walczył po stronie opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, a następnie przeszedł do Frontu al-Nusra, wówczas związanego z Al-Kaidą. Wtedy dostał polecenie przemytu dżihadystów do Europy.

Przez dwa lata mieszkał w Turcji, gdzie wraz z kilkoma innymi osobami wynajmował dom. Twierdził, że grupa miała do dyspozycji dużo broni oraz 800 tysięcy dolarów na zakup fałszywych paszportów i na łapówki. Mężczyzna został aresztowany przez turecką policję, a potem odesłany do Syrii.

Udało mu się uciec po przekupieniu tureckiego policjanta i w 2016 roku przedostać wraz z żoną i dzieckiem na grecką wyspę, gdzie złożył podanie o azyl. Tłumaczył, że jego życie jest zagrożone, bo tzw. Państwo Islamskie (IS) nie wybaczy mu niewykonania polecenia. Na początku tygodnia Syryjczyk, podejrzany o przynależność do IS, ma złożyć zeznanie przed greckim sądem.

źródło:
Zobacz więcej