Nie tylko „Żyleta”. Naukowcy zmierzyli hałas wyprodukowany przez kibiców Wisły

Badany był poziom głośności dopingu podczas niedzielnego meczu Wisła-Legia w Krakowie (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Poziom głośności dopingu podczas niedzielnego meczu Wisła-Legia w Krakowie zmierzyli naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Zarejestrowali ponad 100 decybeli (dB(A)). Szczegółowe dane i ich interpretacja zostaną ogłoszone 2 listopada w internecie.

Skandaliczna oprawa? Wisła odpowie przed Komisją Ligi

Arkadiusz Głowacki, kapitan Wisły Kraków, pomimo zwycięstwa z Cracovią (2:1), zwrócił uwagę na liczne mankamenty w grze swojego zespołu. - Pierwsze...

zobacz więcej

Na mecz na stadion Wisły przyszło 33 tys. kibiców Wisły Kraków (kibice Legii mieli zakaz wyjazdu na mecz do Krakowa) – oznacza to rekord pod względem frekwencji na meczu ligowym klubu, na jego przebudowanym stadionie.

Naukowcy z AGH zarejestrowali w czasie meczu ponad 100 decybeli (dB(A)). – Dokładne dane ogłosimy 2 listopada na popularnonaukowym kanale ProperSound na YouTube – zapowiedział Marcin Zastawnik, który prowadzi badanie wraz z Bartłomiejem Kukulskim.

Jak zauważył, badania będą tym ciekawsze, że w Polsce nie ma wymagań co do dopuszczalnego poziomu decybeli podczas imprez masowych, ponieważ są to wydarzenia „nietypowe”. Za granicą, np. w Niemczech – mówił naukowiec – takie normy są określone.

Naukowcy badali głośność dopingu za pomocą specjalnych urządzeń, w czterech miejscach stadionu Wisły, na którym rozegrano mecz, a jeden punkt poza stadionem. Punkty znalazły się na poziomie murawy i na widowni.

– Chcemy sprawdzić jak w rzeczywistości głośno jest na największych meczach, a takim z pewnością był mecz Wisła-Legia – powiedział Zastawnik.

źródło:

Zobacz więcej