„Możliwe jest stworzenie koalicji z PO, ale tylko na wybory samorządowe”

– Należy bardzo poważnie mówić o możliwości stworzenia koalicji, ale tylko na wybory samorządowe – tak Katarzyna Lubnauer odpowiedziała w programie „Gość Wiadomości” na pytanie o zjednoczenie PO i Nowoczesnej. – Nie jesteśmy zadowoleni z polityki ciepłej wody w kranie i uważamy, że Polacy oczekują zamian i reform. Tylko nie chcą takich chaotycznych zmian z łamaniem prawa, jak proponuje im to Prawo i Sprawiedliwość – dodała szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej. – Mamy poparcie prawie 50 procent obywateli. Jesteśmy koalicją, która dobrze ze sobą współpracuje. W wyborach samorządowych potrzeba mnóstwa kandydatów; dobrze, że rośniemy w siłę – ripostował Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

„Zatrzymać PiS w samorządach”. Petru przedstawił plan na najbliższe wybory

W 1/3 miast wojewódzkich jedynymi kandydatami opozycji na prezydentów mają być kandydaci Nowoczesnej. O takich planach partii poinformował jej...

zobacz więcej

Katarzyna Lubnauer była pytana w programie o wyborcze zapowiedzi lidera Nowoczesnej. Ryszard Petru mówił przed dwoma laty, że jeżeli PiS zrealizuje swoje obietnice, to w Polsce w ciągu trzech miesięcy „będzie Grecja”.

Gdzie Grecja?

– Nasza gospodarka rozwija się tylko dzięki konsumpcji. Nie rozwija się w ogóle dzięki inwestycjom – odparła posłanka Nowoczesnej. – W 2016 roku inwestycje – kontynuowała – spadły o 7,9 proc. To najniższy poziom od bardzo dawna. – W całej UE są wysokie wzrosty gospodarcze, bo skończył się kryzys. Polska ma zwykle wzrost gospodarczy dwukrotnie większy niż Niemcy i tym razem też. Niemcy mają trochę ponad 2 proc., my będziemy mieli około 4 proc. – powiedziała Lubnauer.

Z jej opinią nie zgodził się Zbigniew Kuźmiuk. – Są trzy silniki wzrostu PKB w Polsce – przekonywał. – Po pierwsze konsumpcja i tą napędza nie tylko 500 +, ale też wzrost płac. Po drugie to są inwestycje i w tym roku one wzrosną o kilka procent – przekonywał. Przerwała mu Lubnauer, mówiąc, że wzrost jest liczony wobec „rekordowo niskiego pod tym względem 2016 roku”.

Grzegorz Schetyna: przed wyborami samorządowymi stworzymy wielką koalicję

– Zaczynamy maraton wyborczy, jesteśmy przygotowani na wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie – podkreślił w sobotę przewodniczący PO...

zobacz więcej

– Za chwilę GUS ogłosi wzrost gospodarczy za III kwartał. Sięgnie on najprawdopodobniej 4,6 PKB i będziemy liderem pod względem PKB w Europie – mówił Kuźmiuk. – Wyprzedzają nas Rumunia i inne kraje – nie zgodziła się Lubnauer.

– I po trzecie – nie kontynuował poseł PiS – ciągnie go (wzrost gospodarczy – red.) także eksport. – Szczęśliwie jest tak, że polski wzrost gospodarczy ciągną już trzy silniki – podsumował.

„Powstaliśmy na kontrze do Platformy”

Lubnauer na pytanie, co sądzi o sugestii wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, że z dwóch opozycyjnych ugrupowań powinna powstać nowa partia, odparła: „Mamy różne programy. Nie zamierzamy się łączyć z Platformą Obywatelską”. I dodała: „Należy bardzo poważnie mówić o możliwości stworzenia koalicji, ale tylko na wybory samorządowe”.

– Powstaliśmy na kontrze do Platformy. Wielokrotnie krytykowaliśmy to, co PO zrobiła lub czego nie zrobiła w ciągu 8 lat rządów. Nie jesteśmy zadowoleni z polityki ciepłej wody w kranie i uważamy, że Polacy oczekują zamian i reform. Tylko nie chcą takich chaotycznych zmian z łamaniem prawa, jak proponuje im to Prawo i Sprawiedliwość – powiedziała posłanka Nowoczesnej.

– Mamy poparcie prawie 50 procent obywateli. Jesteśmy koalicją, która dobrze ze sobą współpracuje. Przygotowujemy się do wyborów samorządowych. Potrzeba mnóstwa kandydatów, dobrze, że rośniemy w siłę – ripostował Zbigniew Kuźmiuk.źródło:
Zobacz więcej