„Na pewno Rosjanie będą wściekli, już są wściekli”

– To jest przełamywanie tych niemożności, które budował rząd Platformy Obywatelskiej – podkreślił w programie „Woronicza 17” Jacek Sasin (PiS), komentując decyzję o budowie kanału na Mierzei Wiślanej. – Na pewno Rosjanie będą wściekli – mówił Paweł Bejda (PSL). Według Andrzeja Halickiego (PO) pod względem ekonomicznym inwestycja nie ma sensu.

Kaczyński: przekop Mierzei Wiślanej „to kwestia godności narodowej”

Zmniejszenie bezrobocia, zrównoważony rozwój i względy bezpieczeństwa – to główne przesłanki do budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną, stwierdził...

zobacz więcej

Przekop przez Mierzeję Wiślaną zostanie poprowadzony w miejscowości Nowy Świat – poinformował w mijającym tygodniu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Budowa ma się rozpocząć w listopadzie 2018 roku.

– Ten projekt z punktu widzenia gospodarczego jest potrzebny – powiedział Jerzy Jachnik (Kukiz ’15). W jego ocenie należy jednak spodziewać się protestów ekologicznych, które będą elementem nacisku politycznego ze strony Rosji.

Andrzej Halicki (PO) zapytany, dlaczego rząd PO-PSL nie podjął decyzji o przekopaniu Mierzei Wiślanej stwierdził, że „nie ma to większego sensu ekonomicznego”. Wskazał, że na zalewie jest minimalny ruch i nie jest jasne, co nowy port musiałby obsługiwać. Jak mówił, inwestycja oznacza znaczne nakłady, a jednocześnie pod względem gospodarczym pozostaje duża niewiadomą.

Minister powiedział, w którym miejscu będzie przekop przez Mierzeję Wiślaną

Przekop przez Mierzeję Wiślaną zostanie przeprowadzony w miejscowości Nowy Świat – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej...

zobacz więcej

Nie wszystko można przeliczyć

Inaczej sprawę ocenia polityk PSL Paweł Bejda. – Z punktu widzenia politycznego to jest bardzo dobry pomysł. Wszystkie działania, które nas jako Polskę uniezależniają od Rosji, to są dobre działania. Na pewno Rosjanie będą wściekli, oni już są wściekli – mówił. Podkreślił też, że pewnych działań nie można „przeliczać na ekonomię”. – Jeśli to ma poprawić naszą niezależność polityczną, (…) to oczywiście ta inwestycja jest potrzebna – powiedział.

Prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP) wskazał, że „analizując inwestycje tego kalibru uwzględniamy aspekt i ekonomiczny, i polityczny, związany także z wymiarem militarnym”.Kaczyński o kanale przez Mierzeję Wiślaną: polityka zrównoważonego rozwoju to nie tylko słowa

– Wracamy do przedsięwzięcia bardzo ważnego z punktu widzenia Elbląga, które wpisuje się w szerszy projekt naszej polityki społecznej i...

zobacz więcej

„Przełamywanie niemożności”

Według Witolda Zembaczyskiego (Nowoczesna) „ta inwestycja jest tak skalkulowana, że będzie się zwracać 100-500 lat”, jednak „ma znaczenie polityczne” i może dać pozytywny impuls dla okolic Elbląga.

– To jest przełamywanie tych niemożności, które budował rząd Platformy Obywatelskiej – podkreślił Jacek Sasin (PiS). Jak mówił, rząd PO-PSL „odwlekał kluczowe inwestycje albo ich w ogóle nie zaczął”, czego przykładem jest gazoport w Świnoujściu. – Myśleliście, jak urządzić państwo, żeby było przyjazne dla aferzystów, natomiast nie realizowaliście tych spraw, które są ważne. My to w tej chwili robimy – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej