„Grupa Wyszehradzka potrzebuje nowych sojuszników”

Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych wygrywa partia Andreja Babisza (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

– Grupa Wyszehradzka musi znaleźć nowych sojuszników. Potrzebujemy Austrii i innych – powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera Andrej Babisz, którego partia ANO wygrała, według wstępnych wyników, wybory parlamentarne w Czechach.

Niebieskie tsunami zalewa Czechy. Centroprawicowe ANO wygrywa wybory

Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Drugie miejsce zajmuje Obywatelska...

zobacz więcej

W kontekście nowych sojuszników Grupy Wyszehradzkiej, obok Austrii, Babisz mówił o regionie Bałkanów, Słowenii, Chorwacji i „być może innych” (krajach).

Lider ANO podkreślił, że Czechy muszą odgrywać aktywną rolę w Unii Europejskiej, a także poszukiwać sprzymierzeńców poza Grupą Wyszehradzką w realizacji wspólnego celu, jakim jest powstrzymanie nielegalnej migracji. – Oczywiście mamy sojusznika w Austrii, w osobie pana Kurza, który ma takie samo zdanie w kwestii migracji jak my – powiedział Babisz, mając na myśli Sebastiana Kurza, szefa konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która przed tygodniem wygrała wybory parlamentarne w Austrii.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu głosowania Babisz zapewnił, że ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki UE. – Czechy są integralną częścią UE oraz NATO – podkreślił przywódca ANO, zaznaczając, że jego partia „nie jest ukierunkowana na wschód”.

Centroprawicowy ruch ANO wygrał odbywające się w piątek i sobotę wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Według wstępnych wyników, podanych w sobotę późnym wieczorem przez Czeski Urząd Statystyczny (CSU), po przeliczeniu wszystkich głosów, partia ta zdobyła 29,7 proc.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 proc., a trzecie - Piraci (10,8 proc). Skrajnie prawicowe ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), obiecujące referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, poparło 10,6 proc. głosujących.

Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8 proc. Oficjalne wyniki wyborów mają zostać podane w poniedziałek.

źródło:

Zobacz więcej