„To najgroźniejszy atak skierowany przeciw Katalonii od czasu dyktatury generała Franco”

Wystąpienie Puigdemonta (C) poprzedziła demonstracja w Barcelonie (fot. PAP/EPA/QUIQUE GARCIA)

Katalończycy nie mogą zaakceptować „nielegalnych” środków podjętych przez hiszpański rząd – powiedział w sobotę przywódca regionalnego gabinetu Katalonii Carles Puigdemont. Wcześniej rząd centralny w Madrycie zażądał od Senatu odwołania z urzędu członków regionalnych władz separatystycznego regionu. – To najgroźniejszy atak skierowany przeciw instytucjom Katalonii od czasu dyktatury generała Franco – ocenił Puigdemont.

Madryt chce uruchomić art. 155. Katalończycy wyszli na ulice

Konstytucyjny mechanizm pozwalający na przejęcie części kompetencji katalońskich władz, zostanie użyty po raz pierwszy w historii. Ostatnie słowo...

zobacz więcej

W telewizyjnym orędziu Carles Puigdemont zwrócił się do lokalnego parlamentu o zwołanie posiedzenia, by oficjalnie odpowiedzieć na działania Madrytu. Jak stwierdził na wszystkie próby dialogu hiszpański rząd odpowiadał „albo milczeniem albo represją”. Według katalońskiego przywódcy, Madryt chce faktycznie zlikwidować lokalną władzę a przez to demokratyczną wolę mieszkańców regionu

Jak mówił Carles Puigdemont, samorząd autonomiczny Generalitat nie jest instytucją, która narodziła się w obecnej hiszpańskiej konstytucji. – To co mamy osiągnęliśmy zawsze dzięki sile ludzi i demokracji – mówił kataloński przywódca.

„Katalonia to starożytny europejski naród”

Carles Puigdemont przemówił również po hiszpańsku i angielsku. W tym pierwszym języku powiedział, że to, co dzieje się w Katalonii to „atak na demokrację”, który otwiera drzwi do nadużyć tego samego rodzaju w innych częściach kraju. Przemawiając po angielsku, Puigdemont podkreślił, że Katalonia to „starożytny europejski naród”. Dodał, że decydowanie o własnej przyszłości to nie przestępstwo.

Madryt uznaje za nielegalne referendum niepodległościowe w tym regionie, z 1 października. W głosowaniu, w którym wzięło udział nieco ponad 40 procent uprawnionych, 90 procent głosujących opowiedziało się za odłączeniem Katalonii.

źródło:
Zobacz więcej