Paryska konferencja poświęcona „Solidarności”

Film, zdjęcia, wspomnienia, dyskusje, recital fortepianowy. W Paryżu trwa dwudniowa konferencja, poświęcona „Solidarności”. Jednym z organizatorów jest Telewizja Polska.

Zamordowany za wlewanie nadziei w serca. Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

Zginął za wiarę. 33 lata temu został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy ze specjalnego departamentu zwalczającego Kościół Katolicki...

zobacz więcej

W Paryżu trwa dwudniowa konferencja, poświęcona „Solidarności”. Jej uczestnicy mogą dowiedzieć się czym był fenomen tego ruchu. Konferencja obraduje w Pałacu Monako – w siedzibie Ambasady Rzeczpospolitej.

W programie spotkania przewijają się trzy nurty. Dziś dominują historyczne wspomnienia i analizy, odnoszące się do wydarzeń w Gdańsku z maja 1982 roku – manifestacji, represji wobec działaczy związku oraz działalności sowieckich agentów, starających się przenikać do struktur „Solidarności”. Mowa jest także o Okrągłym Stole i wyborach w Polsce w czerwcu 1989 roku oraz o procesie odbudowy niezależnego i niepodległego państwa polskiego.

Wystawa, film, wspomnienia

Wystąpieniom towarzyszą pokazy fotografii autorstwa Stanisława Tomasza Bortkiewicza – uczestnika i świadka wydarzeń. Jest także film „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej.

Wśród gości, którzy zabiorą głos jest marszałek Kornel Morawiecki, były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski czy jeden z organizatorów Andrzej Osipów. Będą wspominać zaangażowanie francuskiej Polonii, która była jedną z najbardziej aktywnie wspierających wówczas zwykłych Polaków, ale też działaczy zwłaszcza w czasie stanu wojennego.

Z nurtem analiz historycznych przeplata się wątek artystyczny – recital fortepianowy, w którego programie jest między innymi Polonez C-dur opus 3 Fryderyka Chopina. Pieśni patriotyczne i tradycyjne pieśni polskie i francuskie wykona Chór Polski.

Jutro natomiast jest w programie odkrywanie śladów polskich w Paryżu i złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie „Godność”, Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność” i Telewizja Polska.

źródło:
Zobacz więcej