RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W paryskiej Notre Dame jak w ulu. Turyści i pszczoły

Katedralna pasieka ma dostarczyć w tym roku 26 kg miodu (fot. Materiały prasowe)

13 milionów rocznie, czyli średnio 30 tysięcy dziennie. Tyloma pielgrzymami szczyci się perła wśród paryskich zabytków – słynna katedra Notre Dame. Turyści nie mają wstępu na dach. Skorzystały na tym pszczoły. W tym roku podniebna pasieka powinna dać 26 kg miodu – chwali się jej opiekun.

Pszczoły we francuskim parlamencie

zobacz więcej

Pracowite owady zainstalowano, konkretnie na dachu zakrystii, w 2013 roku. Jak mówi ich opiekun, Nicolas Géant pszczelarstwo miejskie kwitnie na całym świecie już od kilkudziesięciu lat. Stolica Francji szczyci się liczbą ponad 400 pasiek ulokowanych na dachach budynków.

Na dachu katedry pierwsza kolonia pszczół rasy Buckfast zamieszkała trzy lata temu. Obecnie są już ich trzy. Przewinęło się przez nie kilka pokoleń pszczół. – Muszą minąć trzy tygodnie, zanim pszczoła staje się aktywna, po czym przez miesiąc pracuje na rzecz swojej kolonii – tłumaczy Géant.

– Pszczoły – wyjaśnia – są bardzo produktywne w aglomeracjach miejskich, gdyż nie ma tam ani pestycydów, ani nawozów sztucznych często stosowanych na terenach wiejskich.

Paryskie pszczoły zbierają nektar głównie z kwiatów zasadzonych przez mieszkańców na balkonach, ale także z kwietnych klombów w parkach i na skwerach.

źródło:
Zobacz więcej