Wybrano projekt pomnika smoleńskiego. „Przypomina trap samolotu i potężny grobowiec”

Projekt Jerzego Kaliny zwyciężył w konkursie na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. – Kamienny monument przypomina schody trapu samolotowego, a jednocześnie jest czymś w rodzaju potężnego grobowca. Wyrasta z ziemi i jest otoczony przez wykop, który nawiązuje do okoliczności śmierci ofiar katyńskich. A zatem mamy tu historię ludzi, którzy wsiedli do samolotu, z którego nie wyszli i cel, który sprowadził na nich tragedię – uzasadniał decyzję komitetu, który zorganizował konkurs, jego przewodniczący profesor Tadeusz Żuchowski.

„W rok stanie pomnik smoleński przed Pałacem Prezydenckim”. „To nie będzie legalne”

Teren przed Pałacem Prezydenckim, na Krakowskim Przedmieściu, gdzie prezydent Lech Kaczyński sprawował swój urząd, jest najlepszym miejscem dla...

zobacz więcej

Konkurs przeprowadził Komitet Społeczny Budowy Pomników Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Przewodniczący Składu Konkursowego profesor Tadeusz Żuchowski wyjaśniał, czym projekt Jerzego Kaliny przekonał członków Komitetu. – Pracę cechuje wysoka wartość artystyczna, prostota i szlachetność formy oraz czytelny przekaz ideowy, uzyskany dzięki właściwemu wyborowi form i doborowi materiałów. W sposób jednolity i kompleksowy zostało rozwiązane urbanistyczne powiązanie skweru księdza Twardowskiego z osią Saską, Krakowskim Przedmieściem oraz ulicą Karową – powiedział profesor. Podkreślił, że aranżacja przestrzenna umożliwia zarówno indywidualny odbiór, jak i organizację dużych uroczystości.

Profesor Żuchowski dodał, że zwycięski projekt jest pełen symboliki. – Kamienny monument przypomina schody trapu samolotowego, a jednocześnie jest czymś w rodzaju potężnego grobowca. Wyrasta z ziemi i jest otoczony przez wykop, który nawiązuje do ofiar katyńskich. A zatem mamy tu historię ludzi, którzy wsiedli do samolotu, z którego nie wyszli i cel, który sprowadził na nich tragedię – wyjaśnił przewodniczący jury.

Pomnik prezydenta Kaczyńskiego

„Katolickie Noble” przyznane. Laureatem nagrody Totus Tuus Jerzy Kalina

Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono „katolickie Noble” – nagrody TOTUS TUUS, przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego...

zobacz więcej

W konkursie na projekt pomnika upamiętniającego prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie przyznano pierwszej nagrody. Wyróżnienie otrzymał projekt autorstwa rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz architekta Jana Raniszewskiego. Profesor Żuchowski, ocenił, że wyróżniona praca „łączy” postać z elementami architektonicznymi, które „mają symbolizować najważniejsze etapy działalności Lecha Kaczyńskiego”. Projekt, w ocenie profesora, wyróżnia ponadto „spójne zakomponowanie postaci, mimo niewielkich uchybień detalu, jednak oddające istotne cechy świętej pamięci prezydenta Kaczyńskiego oraz dobrze opracowany portret w skali jeden do jeden”.

Polskie pomniki – sztuka emocji

Rok po katastrofie smoleńskiej wciąż nie ma zgody w sprawie budowy pomnika przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. W Smoleńsku konkurs na pomnik...

zobacz więcej

Jak poinformował poseł PiS Jacek Sasin, Komitet Społeczny chciałby, żeby pomniki zostały odsłonięte 10 kwietnia przyszłego roku. Jednak wciąż nie ma zgody władz Warszawy na ich lokalizację. Według Sasina prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odmawia odpowiedzi na kierowane do Ratusza pisma.

Pomnik prezydenta Kaczyńskiego miałby powstać na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, z kolei pomnik ofiar tragedii smoleńskiej – przy skwerze księdza Jana Twardowskiego.Jerzy Kalina – malarz, rzeźbiarz, scenograf, autor przedstawień teatralnych oraz filmów krótkometrażowych i dokumentalnych został laureatem nagrody Totus Tuus 2017, przyznawanej przez Fundację KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

źródło:
Zobacz więcej