RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowa wojna w Iraku? Starcie Kurdów z siłami prorządowymi

Kurdowie od dawna walczą o utworzenie własnego państwa (fot. PAP/EPA/BAREQ AL-SAMARRAI)
Kurdowie od dawna walczą o utworzenie własnego państwa (fot. PAP/EPA/BAREQ AL-SAMARRAI)

Siły irackie starły się z bojownikami kurdyjskimi w miejscowości Altun Kupri, 35 km na północny wschód od Kirkuku. Do walki doszło na drodze łączącej to miasto ze stolicą Regionu Kurdystanu, Irbilem. Nie ma informacji o ofiarach.

Bundeswehra wstrzymuje szkolenie kurdyjskich bojowników. Nie chce podpaść Irakowi

Ze względu na zaostrzający się konflikt na północy Iraku Bundeswehra przerwała wojskowe szkolenie bojowników kurdyjskiej Peszmergi. Ministerstwo...

zobacz więcej

Według agencji dpa są to ciężkie walki między Peszmergą a szyickimi milicjami lojalnymi wobec rządu w Bagdadzie. Milicje te poinformowały na Twitterze o zajęciu Altun Kupri, ale na razie nie zostało to potwierdzone z innych źródeł.

Kurdyjski portal Rudaw twierdzi, że Peszmergę zaatakowały tam w piątek rano wojska i milicje irackie i że Kurdowie zniszczyli dwa pojazdy opancerzone. Według dpa bojownicy kurdyjscy użyli broni przeciwpancernej dostarczonej im przez Niemcy do walki z Państwem Islamskim.

Irackie siły bezpieczeństwa poinformowały Agencję Reutera, że kurdyjscy bojownicy wycofali się z Altun Kupri, leżącego nad rzeką Zab, po walce z irackimi żołnierzami. Peszmergę mieli zaatakować przy użyciu karabinów maszynowych, moździerzy i granatników.

W czwartek Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) postanowił pozytywnie odnieść się do wezwania irackiego premiera Hajdara Dżawada al-Abadiego o dialog między regionalnymi władzami kurdyjskimi i federalnymi władzami irackimi, w oparciu o konstytucję Iraku.

Kurdowie w Syrii z własną autonomią? Pojawiają się pierwsze sygnały

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim zasugerował, że sprawa kurdyjskiej autonomii może być przedmiotem negocjacji. Dotychczas rząd w...

zobacz więcej

Rozkaz odwrotu

Dzień wcześniej premier Iraku wydał rozkaz wycofania z przejętych od Kurdów terenów, w tym z Kirkuku i Chanakin, wszelkich oddziałów poza siłami antyterrorystycznymi i policją federalną. Chodziło w szczególności o szyickie milicje znane jako Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF).

Starcia między siłami kurdyjskimi a armią iracką wybuchły w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych. Następnie siły irackie, w tym PMF, zajęły Kirkuk oraz inne tzw. terytoria sporne, czyli tereny niebędące częścią Regionu Kurdystanu, a zajęte przez Peszmergę po czerwcu 2014 roku i w dużej mierze zamieszkane przez ludność kurdyjską.

Operacja sił irackich związana była z kurdyjskim referendum niepodległościowym, które odbyło się 25 września. Kurdowie opowiedzieli się w nim za utworzeniem własnego państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej