„Nie było trzęsienia ziemi”. Samorządy ratują szkoły

(fot. Shutterstock/Matva)

Zmiany w edukacji nie wywołały fali zwolnień wśród nauczycieli. W Polsce lokalnej, czyli mateczniku PiS, nie było trzęsienia ziemi prognozowanego przez opozycję – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Chcielibyśmy, żeby w 2019 r. w każdej szkole był pedagog”

– Deklarowaliśmy także, że każde dziecko, przynajmniej w szkole podstawowej, zje ciepły posiłek, zje obiad. To już od września 2018 r. My nie...

zobacz więcej

Takie wnioski płyną z analizy sytuacji w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, czyli w tak zwanej Polsce powiatowej. „Reforma została tu zamortyzowana np. przez wcześniejsze przejścia na emeryturę czy urlopy na poratowanie zdrowia. Gorzej może być za dwa lata, kiedy całkowicie znikną gimnazja. Takie są konkluzje z danych szacunkowych zebranych w 400 gminach przez Związek Gmin Wiejskich RP” – czytamy.

W tym roku szkolnym przybyło niemal 800 etatów dla 1,7 tys. nauczycieli (0,47 etatu na osobę), a zwolniono jedynie 129 osób – podaje dziennik.

Jak dodano, na te dane miało wpływ przechodzenie nauczycieli na emerytury czy urlopy na poratowanie zdrowia, z czego skorzystało niemal 700 zatrudnionych.

Dane ZGWRP są reprezentatywne – w Polsce jest 2479 gmin, z czego 1576 to gminy wiejskie, 597 wiejsko–miejskie i 306 miejskie. Ankietę, na podstawie danych szacunkowych wypełniali urzędnicy zajmujący się oświatą.

źródło:

Zobacz więcej