RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szkoła filmowa w Łodzi udostępnia swoje archiwa

Premierowe otwarcia archiwum filmowego online w Studiu TV Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Premierowe otwarcia archiwum filmowego online w Studiu TV Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Szkoła filmowa w Łodzi udostępni swoje archiwa. Opublikowanych ma zostać ponad 5 tys. materiałów filmowych. Na początek – etiudy szkolne kręcone od początku istnienia łódzkiej uczelni do lat 60. zeszłego wieku. Docelowo w internecie mają się znaleźć wszystkie etiudy - od pierwszych po współczesne.

Rusza 21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema

Film „Bez tytułu” Michaela Glawoggera otworzy w Poznaniu 21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema. W tym roku o festiwalowe...

zobacz więcej

Szkoła Filmowa w Łodzi od czwartku udostępni online swoje archiwum filmowe. Projekt mógł powstać dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Po raz pierwszy w niemal 70-letniej historii uczelni, będziemy mieli możliwość udostępnienia szerokiej publiczności szkolnych filmów. Realizację zakrojonego na najbliższe lata projektu rozpoczynamy od opublikowania setki etiud dokumentalnych kręconych od początku istnienia łódzkiej uczelni do lat 60 zeszłego wieku – poinformowała rzeczniczka Szkoły Filmowej Jolanta Kolano.Transza obejmie 77 następnych dokumentów. Według niej docelowo w internecie mają się znaleźć wszystkie etiudy szkolne od pierwszych po współczesne, czyli ponad 5 tys. filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i etiud operatorskich tworzonych nieprzerwanie od 1949 r.

Polska kontra reszta świata. Czas na 33. filmową ucztę w stolicy

119 filmów pełnometrażowych i 76 krótkometrażowych z aż 63 krajów zawita do stolicy w ramach 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Impreza co roku...

zobacz więcej

Uruchomienie strony etiudy.filmschool.lodz.pl ma być istotnym i niezwykle wartościowym poznawczo wydarzeniem w Polsce. Portal kierowany jest do bardzo szerokiego grona widzów – od miłośników kina, do użytkowników profesjonalnych, m.in.: filmowców, filmoznawców, historyków.

Pierwsze zamieszczone etiudy dają unikatowy obraz przeszłości; to audiowizualna lekcja historii dla młodych ludzi, którzy mogą dzięki prezentowanym filmom zobaczyć m.in., czym żyło miasto w latach 50., kiedy dzieci kładły się spać, w jaki sposób przeciętna rodzina w PRL próbowała wiązać koniec z końcem czy jakie tajemnice kryła trumna pani Walewskiej.

źródło:
Zobacz więcej