Minister nauki podpisał list intencyjny ze stanem Nevada ws. innowacyjności

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

List intencyjny ws. koordynacji współpracy z amerykańskim stanem Nevada podpisał w Katowicach minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ze strony Nevady porozumienie sygnował gubernator stanu Brian Sandoval.

Gowin: dyplomy polskich uczelni straciły prestiż

– Ostatnio Uniwersytet Warszawski awansował o ponad 100 pozycji w rankingu szanghajskim, ale uczelnie polskie znajdują się dużo poniżej poziomu, na...

zobacz więcej

Zgodnie z informacją ministerstwa nauki, przekazaną przez organizatorów katowickiego kongresu, list intencyjny dotyczy stworzenia programu, dzięki któremu możliwe będzie rozpoczęcie współpracy firm i instytucji z Polski i Nevady w szeroko rozumianym obszarze innowacyjności.

Chodzi m.in. o komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspieranie kooperacyjnych form działalności badawczo-rozwojowej Nevady i Polski.

„Dzięki programowi wyłonione w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowane w Polsce, młode firmy technologiczne mogłyby uczestniczyć w programie akceleracyjnym na rynku amerykańskim, przy wykorzystaniu instytucji i związanych z nimi mentorów ze stanu Nevada” – wskazało ministerstwo, akcentując, że list w tej sprawie jest pionierskim przykładem współpracy polskiej administracji z administracją stanową.

Gubernator Nevady z drugą misją handlową w Polsce

–  Nevada jawi się dziś jako jedno z najbardziej konkurencyjnych środowisk biznesowych na świecie – zapewnił Sandoval podkreślając, że jego administracja stara się szczególnie ograniczać bariery wzrostu dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Gubernator stanu Nevada przebywa w Polsce wraz z drugą misją handlową tego stanu do kraju. W poniedziałek Sandoval spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał m.in. o współpracy między przedsiębiorcami oraz wymianie handlowej między Nevadą a Polską.

Sandoval ocenił z kolei, że Nevada może być atrakcyjnym regionem dla polskich inwestycji m.in. ze względu na niskie podatki i niewielkie, w porównaniu np. z sąsiadującą Kalifornią, koszty życia. Akcentował również dynamiczny rozwój tego stanu, np. pod względem technologii, energii odnawialnej, zaawansowanej produkcji (m.in. fabryka akumulatorów Tesli).

źródło:

Zobacz więcej