Sędzia po pijanemu spowodowała kolizję. Ziobro: nikt nie stoi ponad prawem

Zbigniew Ziobro (fot. Flickr/Redakcja Mediów Interaktywnych TAI TVP SA)

– To oburzające, że postępowanie dyscyplinarne w tak banalnej sprawie toczy się przez pół roku, a sędzia pobiera pełną pensję – powiedział „Super Expressowi” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o sędzi z Siemianowic Śląskich, która po pijanemu spowodowała kolizję drogową.

Rusza pilotażowy system losowania sędziów

– W poniedziałek rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom danej sprawy. Ten system jest przygotowany z myślą o zwykłych Polakach –...

zobacz więcej

W maju Beata B., sędzia z Siemianowic Śląskich, kierując samochodem pod wpływem alkoholu, uderzyła w inne auto. Miała 2,4 promila w wydychanym powietrzu. Została zawieszona w czynnościach służbowych, odsunięta od orzekania, ale formalnie nadal jest zatrudniona w sądzie i pobiera pensję w wysokości ok. 10 tys. zł.

– To oburzające, że postępowanie dyscyplinarne w tak banalnej sprawie toczy się przez pół roku. Zamiast ponieść konsekwencje, pani sędzia została zwolniona z obowiązków i bierze pełną pensję. To przykre, że sędziowie tak łagodnie traktują koleżankę po fachu. Nie buduje to zaufania Polaków do sądownictwa (...). Nikt nie stoi ponad prawem. Odpowiedzialność za swoje czyny muszą bezwzględnie ponosić także ci, którzy innym wymierzają sprawiedliwość – mówi w środowym „Super Expressie” minister Ziobro.

– Do sądu dyscyplinarnego wpłynął wniosek o obniżenie wynagrodzenia sędzi o 50 proc. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 23 października. Toczy się również postępowanie dyscyplinarne – mówi cytowany przez „SE” rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach Robert Kirejew.

źródło:

Zobacz więcej