Polacy szturmują autosalony. Rekordowa sprzedaż

W tym roku może zostać sprzedanych ok. 480 tys. nowych aut (fot. REUTERS/Denis Sinyakov)

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce skoczyła w ciągu trzech kwartałów tego roku aż o 17,3 proc. – informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Europejskiego Związku Producentów Aut (ACEA). Obecne wyniki są najlepsze od 17 lat.

Diesle w odwrocie. Spada sprzedaż aut z silnikami wysokoprężnymi

W pierwszej połowie tego roku silniki wysokoprężne miała już mniej niż połowa rejestrowanych nowych aut osobowych – informuje „Puls Biznesu”.

zobacz więcej

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego spodziewa się, że w całym roku nabywców znajdzie 470-480 tys. aut osobowych. – Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie najlepszy od 2000 roku – przyznaje Jakub Faryś, prezes PZPM.

Dziennik zwraca uwagę, że auta nabywają nie tylko prywatni odbiorcy, ale też przedsiębiorcy i firmy żyjące z reeksportu.

Szybko rośnie także sprzedaż w innych krajach regionu: w Chorwacji o 21,3 proc., na Węgrzech o 19 proc., a w Bułgarii o 18,1 proc. Dwucyfrowe zwyżki są w Słowenii, na Słowacji, Litwie oraz w Estonii.

„Rz” wskazuje, że choć w dwunastu nowych krajach Unii nabywców po trzech kwartałach znalazła niespełna jedna dziesiąta tego, co w starej Unii, to wzrost w regionie jest imponujący. Tym bardziej że w zachodniej części Europy widać schłodzenie popytu.

W Niemczech sprzedaż we wrześniu skurczyła się o 3,3 proc., a w szykującej się do Brexitu Wielkiej Brytanii – aż o 9,3 proc. Wyniki zachodniej części Europy – kraje starej Unii odnotowały w ciągu trzech kwartałów sprzedaż tylko o 2,9 proc., do 10,7 mln sztuk – byłyby jeszcze słabsze, gdyby nie ożywienie w salonach włoskich i hiszpańskich.

źródło:
Zobacz więcej