RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera reprywatyzacyjna. Podejrzany o korupcję adwokat zawieszony

Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie tymczasowo zawiesił w czynnościach zawodowych adw. Grzegorza M. Podejrzany o korupcję przy reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie mężczyzna przebywa obecnie w areszcie.

"Gronkiewicz-Waltz powinna wstydliwie milczeć i od dawna podać się do dymisji"

Radny Warszawy Piotr Guział w programie "Minęła 20": Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna wstydliwie milczeć i od dawna podać się do dymisji.

zobacz więcej

Rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Michał Fertak poinformował w komunikacie, iż takie bezterminowe zawieszenie nastąpiło na wniosek zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. „Postanowienie jest natychmiast wykonalne” – wskazał.

Zarzuty i areszt

W ubiegłym tygodniu Fertak zapowiadał, że w związku z przedstawieniem zarzutów i aresztowaniem M. pion dyscyplinarny Izby Adwokackiej wystąpił o przekazanie odpisu postanowień o tymczasowym aresztowaniu i przedstawieniu zarzutów. Dodawał, że po otrzymaniu tych dokumentów sprawa będzie skierowana do sądu dyscyplinarnego celem zawieszenia adwokata.

W ubiegły poniedziałek CBA zatrzymało trzy osoby ws. reprywatyzacji działki w Warszawie pod dawnym adresem Chmielna 70 – w tym b. dziekana ORA w Warszawie, znanego adwokata Grzegorza M. Zostali oni aresztowani pod zarzutami korupcji.

M. zrezygnował z funkcji dziekana ORA we wrześniu 2016 roku – po wybuchu afery w związku z działką Chmielna 70, do której w 2012 r. uzyskał od miasta prawo użytkowania wieczystego, wraz z dwiema innymi osobami. CBA zatrzymało te osoby: mec. M., b. urzędniczkę warszawskiego ratusza Marzenę K. i biznesmena Janusza P.

Patryk Jaki: Niech Gronkiewicz-Waltz ustali termin, kiedy chce stawić się przed komisją

Nowa propozycja dla Hanny Gronkiewicz-Waltz? – Jeżeli ma taki mętlik, kiedy ma się stawić i w jakim charakterze, niech pani prezydent razem z...

zobacz więcej

Upatrzona Chmielna 70

W najgłośniejszej sprawie reprywatyzacyjnej – nieruchomości pod dawnym adresem Chmielna 70 w Warszawie – do aresztu w początkach roku trafili podejrzani o korupcję i oszustwo przy tej reprywatyzacji mec. Robert N., b. urzędnik Ratusza Jakub R. oraz jego rodzice Wojciech R. i Alina D.

Ujawnienie w 2016 roku szczegółów sprawy tej działki, na której można zbudować wysokościowiec, zapoczątkowało wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej w stolicy. Rezygnując we wrześniu ubiegłego roku z funkcji dziekana, M. powoływał się na „atak medialny” na siebie. Zapewniał, że przy tej reprywatyzacji nie złamał prawa ani nie naruszył zasad etyki adwokackiej.

W 2012 roku niezabudowaną działkę Chmielna 70 – niedaleko Pałacu Kultury i Nauki o wartości ok. 160 mln zł – miasto przyznało osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców: Januszowi P., Grzegorzowi M. i Marzenie K. (siostrze mec. Roberta N., podejrzanej o fałszywe oświadczenia majątkowe).

W lipcu br. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. Chmielnej 70, uznając, że miasto nie mogło przekazać praw do niej, bo ostatni właściciel 2/3 działki Jan Henryk Holger Martin, jako obywatel Danii, został spłacony przez polski rząd. Uchylając w całości decyzję, komisja odmówiła przyznania praw do działki trzem osobom, które rościły sobie do niej prawa.

Komisja badała niedawno złożone w sprawie odwołania, w postaci wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. Złożyli je beneficjenci decyzji z 2012 roku oraz prezydent Warszawy (która kwestionuje tylko uzasadnienie lipcowej decyzji).

źródło:

Zobacz więcej