RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Projekt ustawy „Broń dla patriotów”. Kukiz'15 wnosi autopoprawki

Posłowie Kukiz'15 chcą, by obywatele mogli się ubiegać o pozwolenie na broń krótką o maksymalnym kalibrze 9 mm (fot. Scott Olson/Getty Images)
Posłowie Kukiz'15 chcą, by obywatele mogli się ubiegać o pozwolenie na broń krótką o maksymalnym kalibrze 9 mm (fot. Scott Olson/Getty Images)

Posłowie Kukiz’15 przygotowali autopoprawki do projektu ustawy o „broni dla patriotów” – dowiedział się portal PolskieRadio.pl. Mają one zostać zgłoszone na posiedzeniu komisji sejmowej.

Strzelił do mężczyzny. 23-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Zarzut usiłowania zabójstwa postawiła prokuratura 23-letniemu Damianowi N. podejrzanemu o postrzelenie mężczyzny w wałbrzyskiej dzielnicy Nowe...

zobacz więcej

Przede wszystkim Kukiz’15 chce wprowadzić obowiązkowe badania psychiatryczne dla osób ubiegających się o dostęp do broni. W pierwotnej wersji wymagane było jedynie zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu. Posłowie Kukiz’15 doszli do wniosku, że przepis ten powinien być bardziej restrykcyjny.

Kolejna poprawka zakłada zwiększenie uprawnień organów państwowych w zakresie kontroli posiadaczy broni.

Ruch chce, by niektóre organy, na przykład policja, mogły składać niezapowiedzianą wizytę w domu w celu skontrolowania sposobu przechowywania broni. Kukiz’15 chce też, by nie każdy rodzaj broni był dostępny dla obywateli. – Broń maszynowa nie powinna być sprzedawana, bo nie ma takie potrzeby – tłumaczy portalowi PolskieRadio.pl poseł Marek Jakubiak.

Broń czarnoprochowa i maksymalny kaliber

Poprawka zakłada wprowadzenie rejestru broni czarnoprochowej oraz zawęża dostęp do określonych rodzajów broni. Kukiz’15 proponuje, aby maksymalny kaliber pistoletów dla obywateli został ustanowiony na poziomie 9 milimetrów.

Ostatnia autopoprawka wprowadza obowiązek praktyki. Osoby, które otrzymają zezwolenie na broń, będą musiały co jakiś czas stawiać się na strzelnicy w celu sprawdzania swoich umiejętności. Osoby, które uzyskają zezwolenie, będą musiały należeć do klubów strzeleckich. Kukiz’15 chce, aby obowiązkowe sprawdziany umiejętności strzeleckich odbywały się nawet dwa razy w roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej