RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu odwołany. „Za ujawnienie tajemnicy”

Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu został odwołany z pełnionej funkcji (fot. elblag.so.gov.pl)
Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu został odwołany z pełnionej funkcji (fot. elblag.so.gov.pl)

Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan został odwołany z pełnionej funkcji za ujawnienie informacji z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą. Odwołanie nastąpiło 17 października w trybie pilnym.

Małgorzata Gersdorf dostanie 17 tys. zł emerytury?

Sędziowie mają przechodzić w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat – proponuje prezydent Andrzej Duda w projektach ustaw reformujących wymiar...

zobacz więcej

Narada dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej i - zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości - działanie prezesa sądu „mogło przysporzyć stronom tego postępowania dodatkowego cierpienia i narazić je na szkody".

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że do przewinienia doszło podczas wymiany korespondencji między prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu a Radą Miejską w Elblągu dotyczącej ławniczki Iwony Szmurło.

Iwona Szmurło od ponad siedmiu lat jest ławniczką w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Ostatnio zasiadała w składzie, który orzekał w sprawie rozwodowej. Proces ciągnie się już 9 miesięcy. Przed jego zakończeniem sąd miał zdecydować o tymczasowej opiece dla dzieci – czy zostaną przy matce, czy przy ojcu. Rozprawa prowadzona jest z wyłączeniem jawności. Żadne jej szczegóły nie mogą zostać ujawnione na zewnątrz.

Sąd odbiera córki Polce i oddaje je alkoholikowi z Brazylii. „Koszmar”

Ewelina uciekła z Brazylii z dwójką małych dzieci przed mężem, który urządzał libacje i ją bił. Wróciła do Polski myśląc, że tu będzie bezpieczna....

zobacz więcej

„Usłyszałam od sędziego, że on tak tego nie zostawi”

Podczas narady Szmurło miała inne zdanie niż sędzia. – Nie zgadzałam się z jego argumentacją. Jako ławnik mam prawo zgłosić swoją opinię, i to zrobiłam – opowiada kobieta. To miało nie spodobać się sędziemu prowadzącemu sprawę. Między ławniczką a nim wywiązała się dyskusja. – Usłyszałam od sędziego, że on tak tego nie zostawi – wspomina Szmurło.

Kilka dni po sprzeczce w pokoju narad do Rady Miasta w Elblągu trafił wniosek o skreślenie kobiety z listy ławników. Załączono do niego protokół opisujący to, co działo się w pokoju narad podczas rozprawy. Z dokumentu można się dowiedzieć szczegółów rozprawy. Opisany został przebieg narady.

– Postronne osoby mogą się dowiedzieć, jak przebiegało nasze spotkanie, ale też ze szczegółami tego, czego dotyczył proces – mówiła Szmurło. Takiego samego zdania był adwokat Radosław Tokarzewski. – Prawo jest tutaj jasne. W naradzie mogą brać tylko sędziowie i ławnicy. Wszyscy zobowiązani są do zachowania w tajemnicy jej przebiegu – powiedział Tokarzewski.

Afera korupcyjna w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. 5 osób zatrzymanych przez CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób związanych z aferą korupcyjną w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Chodzi o śledztwo w...

zobacz więcej

Wszystko tajne

Marek Omelan, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu, odwołany 17 października, twierdził, że sąd nie ujawnił przebiegu narady, a jedynie opisano zdarzenia, które nie powinny mieć miejsca. Co konkretnie?

– Pani sędzia, bo ławnik jest sędzią, zachowała się niewłaściwie. Używała słów, których nie powinna wypowiadać. Do rady miasta zostało skierowane pismo, w którym zostało to wyjaśnione – mówił sędzia Omelan.

Innego zdania był adwokat Tokarzewski. Według niego wszystko, co dzieje się w pokoju, jest niejawne. Nawet użycie „niewłaściwych” słów podczas dyskusji? – Nawet to. Prawo jest tutaj jasne – mówił Tokarzewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej