Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Prezydent Duda: Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE

– Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Jak dodał, Turcja jest niezwykle istotnym partnerem Unii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

– Wizyta prezydenta Turcji Recepa Erdogana jest związana ze współpracą polityczną i gospodarczą; rozmowy dotyczą także współpracy wojskowej – powiedział prezydent Duda.

Duda wyraził „radość i satysfakcję” z wizyty prezydenta Turcji. – Cieszy mnie bardzo to, że ta wizyta odbywa się w Warszawie, jest to wizyta ważna, związana ze współpracą polityczną pomiędzy Polską a Turcją, związana także w ogromnym stopniu ze współpracą gospodarczą pomiędzy Polską a Turcją – podkreślił prezydent.

– Rozmawialiśmy, zarówno współpracy wojskowej jak i współpracy kulturalnej – zaznaczył.

Jak poinformował, przed konferencją doszło do podpisania pięciu ważnych umów międzyrządowych.

Duda podziękował prezydentowi Turcji także za szereg działań w dziedzinie stosunków polsko-tureckich związanych z kwestiami współpracy kulturalnej.


Prezydenci Polski i Turcji w Warszawie porozmawiają m.in. o bezpieczeństwie

„Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE”

– Polska popierała i popiera dzisiaj starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE w kwestiach bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę – powiedział Duda.

Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji „po tragicznych, dramatycznych wydarzeniach, po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku”.


– Była to bardzo szczera rozmowa, długa rozmowa z panem prezydentem. Ja tylko cały czas podkreślam, mam nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w UE – powiedział Duda.

Jak zaznaczył, Turcja o członkostwo w UE ubiega się od bardzo dawna, te starania zaczęły się formalnie w 1963 r. – Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy jak i militarny odgrywa dzisiaj Turcja – podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, podziękował także Erdoganowi za to, że Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec UE jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.




Premier Szydło spotka się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem

Realizacja zobowiązań wobec Unii Europejskiej

– Z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem zgodziliśmy się, że Ukraina powinna odzyskać swoją integralność terytorialną – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że zależy mu na wsparciu Turcji, jeżeli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Duda poinformował na konferencji prasowej, że dziękował Erdoganowi za to, że Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.

– Pan prezydent mówił mi, że w tej chwili szacują, że na terytorium Turcji znajduje się ok. 3,5 mln uchodźców, z których część zamieszkuje w obozach dla uchodźców, których koszty utrzymania ponosi dzisiaj państwo tureckie – mówił prezydent.

Według Dudy zobowiązania UE „z tego tytułu wobec państwa tureckiego powinny zostać zrealizowane”. – Mam nadzieję, że one zostaną zrealizowane, bo dla Europy, dla Unii Europejskiej, także dla Polski, ta sprawa, jest sprawą niezwykle ważną – podkreślił.

– Mówiłem prezydentowi, że zależy mi na wsparciu Turcji, jeżeli chodzi o politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO – dodał Duda. – Zgodziliśmy się, ze Ukraina absolutnie jest zasadniczym celem, do jakiego NATO powinno zmierzać i Unia Europejska. Także, aby Ukraina odzyskała swoją integralność terytorialną i aby ta agresja rosyjska na Ukrainę zakończyła się tym, że Ukraina odzyska kontrolę nad swoimi granicami, zgodnie z umowami międzynarodowymi i zgodnie z prawem międzynarodowym – zaznaczył prezydent.


Bochenek: Turcja odgrywa istotną rolę w powstrzymywaniu fali migrantów

Duda: nasz cel do ponad 10 mld euro wzajemnych obrotów gospodarczych

Obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Turcją przekraczają 6 mld euro, ale potencjał naszych krajów jest większy; mam nadzieję, że w ciągu 4-5 lat te obroty zwiększą się do ponad 10 mld euro – powiedział prezydent Duda.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że od 2011 r. obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Turcją wzrastają co najmniej o 5 proc. rocznie i w 2016 r. było to ponad 6 mld euro.

– Trzeba mieć też świadomość tego, że potencjał obydwu naszych krajów jest znacznie większy. Mam nadzieję, że stabilizująca się sytuacja w Turcji, po tych dramatycznych wydarzeniach, które miały w ubiegłym roku miejsce, pozwoli na intensyfikację wzajemnych relacji gospodarczych i że w perspektywie najbliższych 4-5 lat będziemy w stanie te obroty gospodarcze zwiększyć do ponad 10 mld euro – podkreślił prezydent.

– To byłoby, powiedzmy, takim wskaźnikiem, takim wolumenem, który odpowiadałby temu potencjałowi, który rzeczywiście posiadają nasze kraje – dodał Andrzej Duda.


Poinformował, że z prezydentem Turcji rozmawiał też o zwiększeniu wymiany turystycznej. – Turcja była bardzo popularną destynacją turystyczną, przede wszystkim wakacyjną, wśród Polaków. Oczywiście dramatyczne wydarzenia zeszłego roku zaburzyły tę sytuacją, ale miejmy nadzieję, że nastąpi pełna normalizacja i powrót do dawnych relacji – powiedział Duda.

Według niego Recep Erdogan zadeklarował, iż ze strony Turcji „jest wola zwiększenia liczby połączeń lotniczych pomiędzy Turcją a Polską”. Zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi tu wyłącznie o połączenia pomiędzy Warszawą o Stambułem czy Ankarą, ale również pomiędzy innymi polskimi miastami.

Duda podkreślił, że podczas rozmów poruszano również temat współpracy w dziedzinie energetyki. – Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się z powodzeniem rozwijała w dziedzinie energii odnawialnej, ale także w dziedzinie górnictwa, ochrony klimatu. To są te kierunki, które dziś są związane z rozwojem nowoczesnej gospodarki. Chciałbym abyśmy w tym zakresie te wzajemne relacje mogli pogłębiać – wskazał polski prezydent.

Erdogan: będziemy nadal chronić dziedzictwo naszych relacji

– Obiecuję, że tak jak do tej pory chroniliśmy spuściznę czy dziedzictwo naszych wspólnych relacji, tak będziemy robić to nadal – powiedział we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Rozmawialiśmy na temat relacji bilateralnych miedzy naszymi krajami w różnych dziedzinach: dziedzinie wojskowości, kultury, gospodarki i innych. Zastanawialiśmy się, co możemy w tych sprawach zdziałać więcej – podkreślił prezydent Turcji.

Pogratulował Polsce niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i życzył, by zakończyło się ono powodzeniem. Erdogan przypomniał, że w tej sprawie Turcja wsparła polskie starania.

– Turcja na przełomie wieków była krajem, który zawsze wspierał niepodległość i suwerenność Lechistanu, czyli Polski. Gdy patrzymy na nasze relacje, to oprócz 25 czy 30 lat, nasze ponad 600-letnie relacje odbywały się w atmosferze przyjaznej i pokojowej. Obiecuję, że tak jak do tej pory chroniliśmy spuściznę, czy dziedzictwo naszych wspólnych relacji, tak będziemy robić to nadal – zadeklarował Erdogan.

„Nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos”

– Chciałbym usłyszeć jasną deklarację - po prostu nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos – tak do rozmów o akcesji Turcji do UE odniósł się we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Erdogan podkreślił, że dla Turcji ważna jest także współpraca z Polską w ramach NATO. – Dążymy do tego, żeby te relacje coraz bardziej zacieśniać – powiedział.

Prezydent Turcji poruszył również kwestię akcesji jego kraju do UE. – Tutaj mamy pełne poparcie Polski w tej kwestii, ale UE nie otwiera dla nas swoich podwoi, ten proces trwa od 1963 r. – powiedział Erdogan.

– Ja chciałbym tak naprawdę usłyszeć jasną deklarację i oświadczenie: po prostu nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos – powiedział prezydent Turcji.

– Jeżeli chcecie przyjąć Turcję do UE, po prostu powiedzcie nam o tym, zróbcie to, jeżeli nie chcecie, powiedzcie nam to – dodał Erdogan.

„Polska ma potencjał w dziedzinie energetyki

– Rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą dotyczyły m.in. współpracy w dziedzinie energetyki – powiedział Erdogan. W jego ocenie Polska ma w tej kwestii „duży potencjał”.

– Rozmawialiśmy także o współpracy w dziedzinie energii. (...) Wiemy, że są tutaj (w Polsce – red.) kopalnie węgla, wiemy, że Polska ma wielki potencjał w tej kwestii, dlatego moglibyśmy rozmawiać o współpracy w kwestii elektrowni cieplnych – mówił Erdogan.

Dodał, że Turcja, podobnie jak Polska, dąży do uniezależnienia się od dostaw energii oraz dywersyfikacji źródeł. – Dążymy do tego, żeby część energii zapewniać z węgla – zaznaczył.

Erdogan podkreślił, że nawiązanie współpracy między Turcją a Polską jest możliwe „na wielu płaszczyznach”. Wyraził nadzieję, że w ciągu pięciu lat uda się „zapewnić wzrost wolumenu handlowego” z 6 do 10 mld dolarów.

Erdogan chce zniesienia wiz do UE

Turecki prezydent podał, że w pierwszych ośmiu miesiącach roku do Turcji przyjechało 205 tys. polskich turystów. Podkreślił, że Turcja jest lubianym krajem wśród Polaków. Ocenił też, że gdyby nie było problemów ze strefą Schengen, liczba tureckich turystów odwiedzających Polskę byłaby większa.

Jak mówił, gdyby nie było wiz „turyści z Turcji swobodniej mogliby zwiedzać piękną Polskę”. Zaznaczył, że jadąc do Ameryki Łacińskiej, Turcy nie muszą mieć wiz, a do Unii Europejskiej – do której Turcja aspiruje – są one wymagane.

– To jest dosyć dziwna sytuacja. Spodziewałbym się po moich przyjaciołach, którzy są członkami UE, żeby poruszyli te sprawę, tym bardziej, że na temat zniesienia wiz zostały podpisane dokumenty i złożone deklaracje – powiedział w Warszawie Erdogan.

Zagrożenia w związku z uchodźcami

Przypomniał, że w tej chwili ze względu na sytuację w Syrii i Iraku Turcja daje schronienie ponad 3 mln uchodźców. – Oni mieszkają w obozach, namiotach, kontenerach, czy naszych miastach. Koszty osiągnęły już ponad 30 mld dolarów – mówił. – Natomiast my od UE otrzymaliśmy 885 mln euro, a ta pomoc miała ostatecznie osiągnąć wysokość 6 mld euro – przypominał – 3 mld do lipca 2016 r. i kolejne 3 mld do końca roku.

– Pokrywamy koszty zapewnienia potrzeb wszystkich uchodźców przebywających w Turcji – odzieży, wykształcenia, dachu nad głową, czy służby zdrowia – podkreślił. – Wiecie państwo, co się dzieje w Syrii, co się dzieje w Iraku. My musimy podjąć środki zapobiegawcze przeciw grożącemu nam w związku z wojną zagrożeniu. Dlatego oczywiście jest dla nas istotna współpraca w dziedzinie obronności i wojskowości – mówił turecki prezydent. Zaznaczył, że dlatego cieszy go fakt podpisania porozumień podczas wtorkowej wizyty.

Apel o zwiększenie liczby połączeń lotniczych

Prezydent Erdogan apelował też o zwiększenie liczby połączeń lotniczych między naszymi państwami. – W tej chwili to jest pięć rejsów w tygodniu z Warszawy do Stambułu. Jeśli nie można zwiększyć liczby tych lotów, to moglibyśmy np. wyznaczyć nowe miejsce – Kraków, czy Łódź – przekonywał.

Poinformował, że w weekend przybędzie do Warszawy delegacja tureckich linii lotniczych. – Mam nadzieję, że dzięki poparciu polskiego prezydenta dojście do porozumienia będzie dużo łatwiejsze – dodał.

– Przekazaliśmy też naszą propozycję postawienia pomnika, który upamiętniałby przyjaźń polsko–turecką – powiedział. – Mam nadzieję, że takie pomniki będą symbolizowały naszą długowieczną przyjaźń – zaznaczył prezydent Turcji.

źródło:

Zobacz więcej