Rafalska: Polska unijnym liderem w walce z ubóstwem

– Wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia i wprowadzenie programu 500 Plus to główne czynniki mające wpływ na spadek ubóstwa w Polsce – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak przypomniała, Polska jest unijnym liderem w walce z tym zjawiskiem.

Eurostat: Polska na pierwszym miejscu w UE w walce z ubóstwem

Polska na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w rankingu państw zwalczających biedę. Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego, zostały...

zobacz więcej

– Według informacji Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest – powiedziała Rafalska na konferencji prasowej.

Z przywołanych przez szefową MRPiPS danych wynika, że w 2016 r. w skrajnym ubóstwie żyło prawie 5 proc. Polaków, wobec 7 proc. w 2015 r.

We wtorek przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Z tej okazji w MRPiPS wręczone zostaną nagrody w ramach I Edycji Konkursu o nagrodę im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: praca naukowa z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego oraz materiał prasowy/medialny dotyczący problematyki przezwyciężania ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Biedny jak… londyńczyk. Co czwarty mieszkaniec miasta żyje w ubóstwie

Co najmniej 2,3 mln mieszkańców Londynu, czyli ponad 25 proc., żyje w ubóstwie. To przede wszystkim efekt stagnacji płac i szybkiego wzrostu...

zobacz więcej

„W walce z ubóstwem nie możemy spocząć na laurach”

– Jesteśmy dumni ze wskaźników znaczącego spadku ubóstwa w Polsce, ale nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach; będziemy z nim walczyć m.in. poprzez rozwój organizacji pozarządowych – powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

– Ubóstwo jest problemem, z którym musimy wciąż walczyć, musimy go opanowywać, musimy go minimalizować. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że wskaźniki pokazują, iż ubóstwo w Polsce jest w tej chwili nie tak powszechne jak było jeszcze kilka lat temu. Te straszliwe wskaźniki Eurostatu, które mówiły, że prawie 30 proc. polskich dzieci żyje w sferach zagrożenia ubóstwem – w tej chwili są zdecydowanie mniejsze i to bardzo dobrze – powiedział Gliński podczas konferencji w ministerstwie rodziny.

Jak dodał, dobre wskaźniki nie oznaczają, że „możemy spocząć na laurach”. – Będziemy dalej – już bardziej subtelnymi, bardziej adresowanymi indywidualnie narzędziami – walczyć z ubóstwem. Bo 500+ to wielki program cywilizacyjny i kulturowy. On przyniósł bardzo wiele dobrego, natomiast musi być uzupełniony przez inne działania systemowe i kompleksowe. To nie jest kwestia jednego narzędzia, ale także wielu innych, np. tego, co będzie od 1 stycznia czyli rozwój organizacji pozarządowych, także z nowym impulsem ekonomicznym (...) powinien sprzyjać minimalizacji tego problemu społecznego – zaznaczył Gliński.

Podczas uroczystości w MRPiPS wręczane są nagrody w ramach I Edycji Konkursu im. prof. Elżbiety Tarkowskiej - polskiej socjolog, badaczki problemów ubóstwa. Wicepremier zaznaczył że Tarkowska była prekursorem problematyki ubóstwa w polskiej socjologii.

– Miałem ten zaszczyt, że poznałem Elżbietę 41 lat temu, zdążyłem jeszcze być jej studentem (...). To podejście Tarkowskiej do kwestii ubóstwa - wydawałoby się - głównie związanej z ekonomią, podstawami materialnymi życia było szczególne, ponieważ ona widziała ubóstwo przez pryzmat kultury przede wszystkim – podkreślił Gliński.

źródło:

Zobacz więcej