CBŚP odkryło wyłudzenie dotacji ze środków unijnych. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (fot.cbsp.policja.pl)

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyłudzenie dotacji ze środków europejskich.

Podejrzani o wyłudzenie. Mogli ukraść ponad 10 milionów zł

17 osobom lubelska prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące wyłudzenia kredytów na kwotę ponad 10 mln zł i prania brudnych pieniędzy w latach...

zobacz więcej

Fundusze pozyskano na podstawie dokumentów stwierdzających nieprawdę, a dotyczących sytuacji finansowej jednej ze spółek i rzeczywistego celu uzyskania dotacji. Zatrzymano siedem osób, którym przedstawiono zarzuty wyłudzeń funduszy unijnych na co najmniej 8,8 mln zł.

Krakowscy policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej, podejrzewając pozyskanie środków unijnych na projekt, którego nikt nie realizował, szczegółowo sprawdzili tę sprawę. Idąc tropem nieścisłości dotarli do centralnej Polski.

Po zebraniu informacji przygotowali i przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, podczas których zatrzymali siedem osób. Wszystkim zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w tym jednej z osób zarzut założenia i kierowania tą grupą. Ponadto zarzucono im wyłudzenie funduszy unijnych na kwotę, co najmniej 8,8 mln zł. Za te czyny grozić może kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli wyłudzić środki z Europejskiego Funduszu Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pozyskane środki z dotacji z Unii Europejskiej, prawdopodobnie nigdy nie miały być przeznaczone na uruchomienie projektowanej instalacji.

Przedsiębiorcy prawdopodobnie jedynie wykonywali pewne ruchy m.in. kupując niepotrzebny sprzęt czy zlecając wykonanie projektu, którego ukończeniem nie byli zainteresowani. Ustalono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości, pojazdów i zawnioskowano do Prokuratury o dokonanie zabezpieczenia majątkowego w kwocie co najmniej 12 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

źródło:
Zobacz więcej