RAPORT

Tusk kontra Tusk

Staruszka negowała Holokaust. Pół roku więzienia dla ekstremistki

88-letnia Ursula Haverbeck to recydywistka (fot. PAP/EPA/Steffi Loos/POOL)
88-letnia Ursula Haverbeck to recydywistka (fot. PAP/EPA/Steffi Loos/POOL)

Sąd w Berlinie skazał 88-letnią Ursulę Haverbeck na sześć miesięcy więzienia za notoryczne negowanie Holokaustu. Staruszka twierdziła w styczniu 2016 roku, że komory gazowe w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz nie były prawdziwe.

„Nazi babcia” ma trafić za kraty na 2,5 roku. Za negowanie Holokaustu

Sąd w Verden w Dolnej Saksonii skazał 88-letnią Ursulę Haverbeck na dwa i pół roku więzienia, za negowanie Holokaustu. Kobieta nawet w ostatnim...

zobacz więcej

Oskarżona uznała zarzuty za niezrozumiałe. Przekonywała, że przypisywana jej wypowiedź była cytatem z książki. Jej adwokat powiedział zaś, że proces stanowi pogwałcenie prawa do swobody wypowiedzi.

Tym niemniej, jak pisze agencja dpa, podczas przerwy w rozprawie Haverbeck powtórzyła, że „w Auschwitz nie gazowano ludzi”.

Wiedziała, że łamie prawo

Zdaniem sądu wykorzystane w procesie nagranie filmowe stanowi dowód na to, że oskarżona nie cytowała fragmentów książki, lecz mówiła swoimi słowami. Haverbeck wiedziała przy tym, że wypowiadane przez nią słowa są zakazane.

Kobieta stawała wielokrotnie przed sądem. W sierpniu br. skazano ją na dwa lata pozbawienia wolności za kwestionowanie zbrodni nazistowskich.

Wcześniej sąd w Bad Oeynhausen (Nadrenia Północna-Westfalia) skazał ją na karę 11 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności za podżeganie do nienawiści. Sąd w Detmold (również w Nadrenii Północnej-Westfalii) wymierzył jej karę ośmiu miesięcy więzienia za negowanie Holokaustu. W listopadzie zeszłego roku sąd w Hamburgu skazał ją za takie samo przestępstwo na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Wszystkie te wyroki nie są prawomocne.

Haverbeck negowała Holokaust w licznych artykułach zamieszczanych w wydawanej w Verden gazecie „Stimme des Reiches” (Głos Rzeszy). 88-latka należy do założycieli Stowarzyszenia ds. Rehabilitacji Prześladowanych za Negowanie Holokaustu (VRBHV). Za negowanie zbrodni popełnionych przez III Rzeszę, a w szczególności Holokaustu, grozi w Niemczech kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej