RAPORT

Wojna na Ukrainie

Znany producent molestował kobiety. Amerykańska Akademia Filmowa reaguje

Harvey Weinstein został wykluczony z akademii (fot. PAP/EPA/PAUL BUCK)
Harvey Weinstein został wykluczony z akademii (fot. PAP/EPA/PAUL BUCK)

W związku z zarzutami o molestowanie seksualne producent filmowy Harvey Weinstein został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znana jest ona przede wszystkim z dorocznych uroczystości wręczania prestiżowych nagród filmowych – Oscarów.

30 lat gwałtów i molestowania. Skandal seksualny w Hollywood eskaluje

Skandal seksualny w Hollywood wstrząsnął światem amerykańskiego filmu i polityki. Kolejne aktorki twierdzą, że były molestowane przez słynnego...

zobacz więcej

O natychmiastowym wykluczeniu Weinsteina zdecydował przytłaczającą większością głosów 54-osobowy zarząd Akademii Filmowej, w skład którego wchodzą m.in. laureaci Oscarów Steven Spielberg, Tom Hanks i Whoopi Goldberg.

Koniec ery

„To jest nasz wyraźny przekaz, że w naszej branży skończyła się już era molestowania seksualnego w miejscu pracy” - podkreślił zarząd Akademii w oświadczeniu wydanym po nadzwyczajnym posiedzeniu w Los Angeles.

W ostatnich dniach wiele kobiet współpracujących z Weinsteinem oskarżyło go o molestowanie seksualne, m.in. takie gwiazdy kina jak Ashley Judd, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Heather Graham, Kate Beckinsale i Lea Seydoux. Aktorka Rose McGowan oskarżyła producenta filmowego o gwałt.

Od Weinsteina zdystansowało się wielu jego kolegów i koleżanek z branży filmowej, m.in. Ryan Gosling, Tom Hanks, Leonardo DiCaprio i Meryl Streep.

Reżyser Michael Moore, który współpracował z Weinsteinem przy filmie dokumentalnym „Fahrenheit 9/11”, zaapelował w piątek o stworzenie „świata bez Weinsteina” i nazwał go „socjopatą”, któremu przez wiele lat udawało się potajemnie wykorzystywać seksualnie kobiety.

Harvey Weinstein był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej od ponad 20 lat. Filmy, których był producentem, zdobyły w sumie ponad 80 Oscarów, w tym pięć w kategorii najlepszy film. Osobiście Weinstein został uhonorowany Oscarem za film „Zakochany Szekspir” jako najlepszy producent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej