RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

25 lat Polskiego Radia Lwów. „Ośrodek naszej kultury”

Polskie Radio Lwów jest kontynuatorem tradycji przedwojennej rozgłośni (fot. twitter.com/tvp3Rzeszów)

25-lecie powstania polskiej rozgłośni uczczono w sobotę we Lwowie na Ukrainie. Polskie Radio Lwów jest kontynuatorem tradycji przedwojennej rozgłośni, która nadawała od 1930 roku i została zlikwidowana po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Popołudniowe uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów przy pomniku Adama Mickiewicza. W uroczystości wzięli udział pracownicy lwowskiej rozgłośni, członkowie delegacji Polskiego Radia i Polacy mieszkający we Lwowie i okolicach.

Prezes rozgłośni Teresa Pakosz podkreślała, że uczczenie jubileuszu przy pomniku Mickiewicza ma symboliczny wymiar.

Lwów czcił wieszcza

Dziennikarka mówiła, że Lwów zawsze czcił wieszcza, który był dla tutejszych Polaków natchnieniem i przypominała, że przy pomniku zawsze odbywały się najważniejsze polskie uroczystości, a taką jest uczczenie 25. rocznicy reaktywacji Polskiego Radia Lwów.

Wieczorem odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości list od prezesa zarządu Polskiego Radia Jacka Sobali, skierowany do pracowników lwowskiej rozgłośni, odczytała dyrektor Archiwum Polskiego Radia Katarzyna Francikowska.

Prezes Sobala napisał m.in., że Polskie Radio we Lwowie stało się „dla Polaków mieszkających w mieście i jego okolicach otwartym i przyjaznym ośrodkiem kultury polskiej”.

Realizacja misji

Podkreślił też, że „rozgłośnia z oddaniem realizuje misję utrzymywania polskiej tożsamości narodowej, krzewienia języka polskiego, kultywowania tradycji i dorobku narodowego, a dla Polaków jest nie tylko łącznikiem z Polską, ale i oknem na świat”.

Konsul Marian Orlikowski podkreślał, że trudno przecenić rolę Polskiego Radia Lwów. Dyplomata powiedział, że każda forma obecności polskiej i polskiego języka na Ukrainie jest bezcenna, przyznał jednocześnie, że trzygodzinne, cotygodniowe audycje to stanowczo za mało dla ludzi, którzy chcą posłuchać polskiego języka, dowiedzieć się czegoś o polskiej kulturze, historii, o życiu lokalnej społeczności.

Polskie Radio Lwów rozpoczęło emisję 29 października 1992 roku. Nadaje audycje we Lwowie i okolicach na falach prywatnej stacji „Nezałeznist” w każdą sobotę od godz. 9 do 12.

źródło:
Zobacz więcej