Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent Francji: Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla najnowszego wydania niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” zapowiedział, że chce otworzyć nowy rozdział w historii Europy i „odnowić europejskie marzenia”. Jego zdaniem Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy.

Niemiecka prasa o wystąpieniu Macrona: będą trudności przy realizacji jego planów

Niemiecka prasa pozytywnie oceniła wizję UE, przedstawioną na Sorbonie przez Emmanuela Macrona. Wskazała jednak na trudności przy realizacji...

zobacz więcej

Macron opowiedział się za reformami Unii Europejskiej. – Chcę otworzyć nowy rozdział w Europie – podkreślił w rozmowie opublikowanej w najnowszym wydaniu „Spiegla” dostępnym od piątku w internecie. – Chcę odnowić europejskie marzenie, chcę ożywić ambicje ku temu – dodał.

Jego zdaniem na Europę składają się „suwerenność, jedność i demokracja”. Ich przestrzeganie jest warunkiem realizacji obietnic – „trwałego pokoju, dobrobytu i wolności”.

– Myślę, że naszym celem powinno być stworzenie przestrzeni, która nas chroni i pomaga nam zaistnieć w tym świecie. Europejska wspólnota interesów jest jedyna w swoim rodzaju: łączy demokrację z gospodarką rynkową, indywidualne swobody ze sprawiedliwością społeczną – powiedział prezydent.

Macron i Merkel zadowoleni ze szczytu. Watykan pyta o kary dla przemytników

Wygląda na to, że światowi przywódcy opuścili Hamburg w dobrych nastrojach. Prezydent Emmanuel Macron, niezrażony oporem przywódcy USA,...

zobacz więcej

Wymienił migrację i walkę z terroryzmem, cyfryzację i politykę energetyczną wśród obszarów, w których Unia Europejska powinna działać razem.

Kraje Europy Wschodniej

Macron nie zgodził się z sugestią dziennikarzy „Spiegla”, że dla tych projektów trudno będzie pozyskać kraje z Europy Wschodniej, gdzie „umacniają się tendencje nacjonalistyczne” i które „nie chcą już mieć nic wspólnego z Europą”.

– Uważam, że to, co mówicie, nie jest prawdą. Byłem w sierpniu w Bułgarii. Tam ludzie mają ochotę na Europę – zauważył. – Jestem przekonany, że istnieje dążenie do Europy – dodał.

Francja potrzebuje silnych Niemiec i silnej kanclerz. Ale i Niemcom potrzebna jest silna Francja

Francuska prasa: Macron wywołuje kryzys dyplomatyczny z Polską

Emmanuel Macron wywołuje kryzys dyplomatyczny z Polską – tak francuski „Le Monde” komentuje ostatnie działania prezydenta Francji. Dziennik pisze o...

zobacz więcej

Macron zarzucił Europejczykom, że dopuścili do „zbiorowego defetyzmu” – pozwalają, by głos zabierali „przede wszystkim ci, którzy nienawidzą Europy i chcą z niej zrezygnować”.

„Europejskie ambicje”

– Jako szerpa (negocjator - PAP) uczestniczyłem często w groteskowych spotkaniach, gdzie mówiono, że nie należy organizować szczytu tylko z udziałem krajów strefy euro, gdyż mogłoby to zostać uznane za szorstkie potraktowanie Brytyjczyków czy Polaków. I gdzie budzimy się pięć lat później? Brytyjczycy chcą wystąpić (z UE), a Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy. To pokazuje, że im bardziej wstydliwie podchodzimy do europejskich ambicji, tym mniej możemy osiągnąć – wyjaśnił prezydent Francji.

Macron opowiedział się za bliską współpracą z Niemcami. – Francja potrzebuje silnych Niemiec i silnej kanclerz. Ale i Niemcom potrzebna jest silna Francja – zauważył.

źródło:

Zobacz więcej