Donald Trump: Iran nie wywiązuje się z porozumienia o programie nuklearnym

Przywódca Stanów Zjednoczonych ogłosił dziś nową strategię Stanów Zjednoczonych wobec Iranu (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że zdaniem USA porozumienie zawarte z Iranem dotyczące programu nuklearnego nie jest przez to państwo wypełniane. Przywódca Stanów Zjednoczonych ogłosił dziś nową strategię Stanów Zjednoczonych wobec Iranu.

„USA nie mogą jednostronnie unieważnić porozumienia z Iranem”

– Stany Zjednoczone nie mogą jednostronnie unieważnić porozumienia nuklearnego z 2015 roku między Iranem a mocarstwami światowymi – podkreśliła w...

zobacz więcej

– Bazując na przedstawionych wcześniej faktach, ogłaszam, że nie możemy potwierdzić i nie potwierdzimy realizacji porozumienia. Nie będziemy podążać drogą, której przewidywalnym końcem jest wzrost przemocy, terroru i bardzo realne zagrożenie użycia broni jądrowej – powiedział prezydent USA.

Prezydent zapowiedział też wprowadzenie czteropunktowego planu wobec Iranu. Jego realizacja ma się rozpocząć od nałożenia sankcji na przywódców reżimu. – Wdrożenie naszej strategii rozpoczyna się od kroku nałożenia twardych sankcji na przywódców Irańskiej Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej – stwierdził Trump.

„Najgorsze porozumienie”

Donald Trump wielokrotnie wypowiadał się krytycznie wobec celów polityki zagranicznej swego poprzednika Baracka Obamy i tego, co w ramach tych celów zostało osiągnięte. Porozumienie z Iranem nazywał „najgorszym” i wypowiadał się przeciwko temu porozumieniu od początku swojej kampanii wyborczej. Jednak od czasu objęcia urzędu prezydenta USA amerykańscy sojusznicy i sama ekipa prezydenckich doradców wskazywała, że z porozumienia nie należy rezygnować.

Porozumienie zostało podpisane między Iranem i 6 mocarstwami: Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Niemcami, Rosją i USA. Negocjacje koordynowane były przez Unię Europejską. Powstrzymało ono irański program nuklearny, ale oponenci zarzucali, że powstrzymane zostały jednocześnie wysiłki przeciwdziałania wpływom Iranu na Bliskim Wschodzie.

Amerykański rząd i inspektorzy ONZ uważają, że Iran przestrzega technicznych aspektów porozumienia. Rezygnacja Teheranu z posiadania broni atomowej miała nastąpić w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Ogłoszone dziś przez Donalda Trumpa stanowisko USA nie oznacza zerwania umowy, prezydent jednak ostrzegł, że USA mogą się z niej wycofać „w krótkim czasie”, jeśli Kongres USA nie przyjmie nowych sankcji wobec Iranu.

źródło:
Zobacz więcej