Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

„Największa katastrofa zaczęła się w 2011 r., zaczęły lawinowo rosnąć zwroty VAT-u”

– Świadomie tworzono przepisy, tzw. inwestycje legislacyjne. To sobie można w demokracji załatwić, że zamiast inwestować na rynku kapitałowym, można inwestować na rynku legislacyjnym i tworzyć przepisy, które pozwalają unikać opodatkowania – powiedział w programie „Gość Wiadomości” prof. Witold Modzelewski, komentując gigantyczne wyłudzenia podatku VAT. Wskazał, że największa katastrofa zaczęła się od roku 2011, gdy zaczęły gwałtownie rosnąć zwroty podatku.

Twórca ustawy o VAT alarmował rząd Tuska o wyłudzeniach. Raport zlekceważono

Dziennik „Super Express” dotarł do raportu prof. Witolda Modzelewskiego z czerwca 2014 roku, który informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących...

zobacz więcej

Prof. Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-96. „Super Express” dotarł do jego raportu z czerwca 2014 r., w którym profesor informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. Władze zlekceważyły to opracowanie, a ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nazwał je „tendencyjnym”.

Zapytany w TVP Info, dlaczego Skarb Państwa stracił w latach 2008-15 ponad 230 mld zł z powodu wyłudzeń VAT, prof. Witold Modzelewski powiedział, że problem jest jak zawsze złożony.

Dwie twarze złego prawa

– Jednym z najważniejszych czynników patologizujących ten podatek była wadliwa legislacja. Podatki to prawo; jeżeli prawo jest złe w tym znaczeniu, że pozwala unikać opodatkowania, to jest ta pierwsza twarz złego prawa – wyjaśniał profesor. Druga twarz, polegająca na celowym tworzeniu przepisów umożliwiających wyłudzenia VAT, była dużo groźniejsza.

– Świadomie tworzono przepisy, tzw. inwestycje legislacyjne. To sobie można w demokracji załatwić, że zamiast inwestować na rynku kapitałowym, można inwestować na rynku właśnie legislacyjnym i tworzyć przepisy, które pozwalają unikać opodatkowania albo na przykład utrudniają wykrycie tego zła, które się za tym kryje, bo przecież władza zawsze musi udowodnić naruszenie prawa – powiedział gość TVP Info.

Podkreślił, że lobbing finansowy przynosi nieprawdopodobne korzyści w stosunku do nakładów, a „efektywność inwestycji legislacyjnych, czyli załatwienia sobie przepisów, jak nie płacić podatków”, nie ma sobie równych w biznesie.

„Mieliśmy do czynienia z największą w historii grabieżą środków publicznych”

– Mieliśmy do czynienia i w dalszym ciągu mamy z największą w historii grabieżą środków publicznych – mówił w programie „Minęła dwudziesta” prof....

zobacz więcej

Największa grabież w historii

W 2018 roku Ministerstwo Finansów przewiduje pozyskanie 166 mld zł z VAT. Prof. Modzelewskie ocenił, że jest to jak najbardziej możliwe. – Odrabiamy zaległości, które tak naprawdę datują się od roku 2008. Od tej daty zaczęło się to, co chyba można uczciwie nazwać największą katastrofą fiskalną w historii – powiedział prof. Modzelewski.

Ocenił, że jeśli uwzględnić jeszcze straty w akcyzie i w podatku dochodowym od osób prawnych, „to już nie mówimy o ćwierć biliona, tylko o pół biliona złotych”. – To była największa grabież środków publicznych, z którą mieliśmy w okresie pokoju do czynienia – powiedział.

Wskazał, że największa katastrofa zaczęła się od roku 2011, gdy zaczęły gwałtownie rosnąć zwroty podatku VAT. Udział zwrotów w relacji do wpływów wzrósł z 36 procent do prawie 42 proc., gdy tymczasem „nie wydarzyło się nic, co by uzasadniało to zjawisko, poza patologią oczywiście”.źródło:
Zobacz więcej