„Odeszliśmy od Wschodu, ale w dużym stopniu weszliśmy w zależności od Zachodu”

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Paweł Supernak)

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w piątek ma reprezentować Polskę na rozpoczynającej się w Waszyngtonie jesiennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Morawiecki: Bateria co dziewiątego auta na prąd może być z Polski

– Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski – oświadczył w czwartek wicepremier Mateusz...

zobacz więcej

Podczas organizowanego dwa razy w roku zgromadzenia ministrów finansów, prezesów banków centralnych i szefów resortów gospodarczych 189 państw członkowskich Banku i Funduszu wicepremier Morawiecki spotka się z prezesem BŚ Jimem Yongiem Kimem.

Wieczorem w piątek czasu miejscowego Morawiecki wystąpi na konferencji prasowej zorganizowanej w prestiżowym Narodowym Klubie Prasy (National Press Club) w amerykańskiej stolicy.

Kolejną wizytę w USA Morawiecki rozpoczął w czwartek od spotkań w Chicago. Bezpośrednio po przylocie spotkał się z przedstawicielami Polonii w sali parafialnej kościoła pod wezwaniem św. Trójcy w centrum polskiej dzielnicy, w słynnym Jackowie. Na zakończenie krótkiego pobytu w mieście, podczas spotkania w konsulacie RP z polonijnymi przedsiębiorcami, wicepremier zachęcał do inwestowania w Polsce.

Nowy porządek dopiero po 27 latach

Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej dla polonijnych mediów w czwartek wieczorem czasu miejscowego mówił, że „dopiero po 27 latach potrafiliśmy stworzyć takie warunki gospodarcze i społeczne (...), żeby nowy rząd mógł zacząć wprowadzać nowy porządek”. – Ten porządek jest porządkiem z gruntu realnej, prawdziwej demokracji – powiedział.

– Odeszliśmy od Wschodu, ale w dużym stopniu weszliśmy w zależności od Zachodu. I ta zależność, dzisiaj (...) jest już identyfikowana przez niezależnych analityków z agencji ratingowych – mówił minister rozwoju i finansów. Dodał, że np. Sarah Carlos z Moody's – analityk, która zajmuje się Polską – powiedziała, że Polska ma za dużą zależność od kapitału zagranicznego.

Wicepremier wyraził nadzieję, że w czasie obecnej wizyty w USA zakończą się negocjacje w sprawie, jak to określił, „kolejnej dużej, bardzo ciekawej inwestycji” w Polsce. Nie chciał zdradzić szczegółów.

źródło:

Zobacz więcej