Rezydenci: podtrzymujemy wcześniejsze deklaracje, czekamy na ruch rządu

Rezydenci czekają na ruch rządu (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Przyjmujemy deklarację o powołaniu zespołu ds. służby zdrowia, ale czekamy na ruch rządu, bo dotąd proponowano tylko zwiększenie liczby specjalizacji z dodatkiem – oświadczyli rezydenci. – Jedyną propozycją rządu jest zakończenie protestu – uznali po obradach komisji zdrowia.

Burzliwa dyskusja w Sejmie w związku z protestem rezydentów

Minister zdrowia przedstawił informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów. Wniosek o to złożył klub PO. Występujący w Sejmie w...

zobacz więcej

– Nas poinformowano dzisiaj, że ten zespół został już powołany i będzie rozpoczynał prace. My tę deklaracje przyjmujemy. Podtrzymujemy to, co mówiliśmy wcześniej, jesteśmy lekarzami, nie politykami, ekonomistami. Z naszej strony pozostaje czekać na ruch rządu, pani premier przy udziale pana premiera Morawieckiego i pana ministra Radziwiłła – oświadczył Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Zaznaczył, że propozycji wychodzących naprzeciw postulatom rezydentów jest niewiele. – W zasadzie pojawiła się tylko jedna, to zwiększenie liczby specjalizacji, w których miałby być wypłacany dodatek dla nowo zatrudnianych rezydentów. Ta propozycja dodatku dla nowo zatrudnionych spotkała się z naszą odmową. Mówimy: to nie może być podwyżka tylko dla nowo zatrudnionych, mniej doświadczonych, to spolaryzuje środowisko, wprowadzi nierówności – oświadczył Jankowski.

– My mówimy: nie. Nie chcemy rozmawiać o tym, chcemy rozmawiać konstruktywnie o innej alokacji tych środków. Ale nie ma na razie woli dialogu na ten temat – dodał.

Z kolei Damian Patecki z Porozumienia Rezydentów oświadczył, że „jedyną propozycją, jaką dostają od rządu rezydenci, jest zakończenie protestu”.

Minister podczas obrad sejmowej komisji zdrowia poinformował, że zespół ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania – do 15 grudnia przedstawi raport ze swoich prac. Minister powiedział, że przewodniczącemu Porozumienia Rezydentów przekaże list z zaproszeniem do udziału w zespole.

źródło:

Zobacz więcej