Zakończenie obchodów stulecia objawień. Ponad 1100 Polaków w Fatimie

W Fatimie zakończyła się msza obchodów stulecia objawień maryjnych (fot. PAP/EPA/PAULO CUNHAA)

Zakończyła się msza kończąca uroczystości stulecia objawień maryjnych w Fatimie. Eucharystię celebrowało ponad tysiąc księży i 36 biskupów. Wśród zgromadzonych na placu było wielu Polaków.

100. rocznica objawień fatimskich. Hiacynta i Franciszek ogłoszeni świętymi

W końcu Franciszek wygłosił po portugalsku formułę kanonizacji: „na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i...

zobacz więcej

W wygłoszonej homilii biskup Fatimy Antonio Marto ubolewał, że żyjemy w czasach obojętności wobec religii.

Przypomniał również, że Matka Boska zaprasza człowieka by odkrył piękno Boga. – To jest podstawa przyszłości wiary chrześcijańskiej: przywrócić obecność i bliskość Boga w sercu człowieka – mówił duchowny.

Biskup Fatimy przypomniał też, że centralnym przesłaniem objawień maryjnych był pokój. – Teraz – podkreślił – Matka Boska chce doprowadzić, za pośrednictwem modlitwy, do wielkiej mobilizacji wszystkich katolików, do ich aktywności i zobowiązań na rzecz pokoju na świecie – powiedział.

Nad tysiącami uczestników eucharystii powiewały dziesiątki polskich flag. Z danych portugalskiego sanktuarium wynika, że w Fatimie obecnych było w piątek 23 dużych grup pielgrzymów z Polski. Przybyły one z różnorodnych miejsc kraju, m.in. z Warszawy, Opola, Zakopanego i Mierzyna.

Modlitewny telemost Fatima – Jasna Góra w 100. rocznicę objawień

Specjalny telemost modlitewny połączy dziś Jasną Górę z Fatimą i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie. W 100–lecie objawień fatimskich...

zobacz więcej

Pielgrzymi z Polski

Łącznie w zorganizowanych grupach, zarejestrowanych przez sanktuarium, było w Fatimie 1089 Polaków. Wprawdzie w licznym tłumie wiernych byli też pielgrzymi indywidualni z Polski, ale jak wyjaśniła KAI rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium Carmo Rodeia, dokładne ustalenie ich liczby jest niemożliwe.

Przedstawicielka sanktuarium ujawniła, że w ciągu Roku Jubileuszowego Polacy przybywający w zorganizowanych grupach stanowili bardzo liczną, a zarazem trzecią, po Hiszpanach i Włochach, grupę narodowościową docierającą do tego miejsca kultu maryjnego. W piątek najliczniejsi w Fatimie byli jednak pielgrzymi z USA, których łącznie dotarło tam ponad 2 tys. w 41 grupach.

Większość polskich grup pielgrzymkowych przybyło na uroczystości do Fatimy z księżmi. Jak ujawniło biuro prasowe sanktuarium, łącznie w piątkowe popołudnie było w tej portugalskiej miejscowości 1070 kapłanów z całego świata. W obchodach zakończenia roku jubileuszowego w tej portugalskiej miejscowości bierze udział także 36 biskupów.

Fatima – 100 lat od objawień maryjnych

– Początkowo nikt w te objawienia nie chciał wierzyć. Duchowni bali się, że to prowokacja, która ma ośmieszyć Kościół , a republikanie uważali, że...

zobacz więcej

Modlitwa za pokój na świecie

Przewodzący piątkowej mszy św. biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto zaapelował do katolików o modlitwę za pokój na świecie i o włączenie się w dzieło służące jego utrzymaniu. Podziękował też chorym, licznie przybywającym do Fatimy, za ich świadectwo. Władze samorządowe Fatimy szacują, że do końca tego roku do tej miejscowości dotrze rekordowa liczba ponad 8 mln osób z całego świata. Najwięcej, około 1,5 mln wiernych, przybyło tam w dniach 12 i 13 maja br., aby towarzyszyć Franciszkowi w jego pielgrzymce do sanktuarium.

Podczas swojego pobytu w trakcie centralnych obchodów Roku Jubileuszowego papież ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r.

Zobacz więcej