Szwedzkie granice wciąż zamknięte. „Wymaga tego sytuacja w Europie”

W czwartek Niemcy, Francja i Dania zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli na granicach strefy Schengen (fot. David Ramos/Getty Images)

Władze Szwecji przedłużą kontrole na granicach kraju o kolejne pół roku – poinformował w piątek szwedzki minister spraw wewnętrznych Morgan Johansson. Jako powód po raz pierwszy podano zagrożenie terrorystyczne, a nie napływ migrantów.

Z niemieckiego portu do Szwecji. Ruszył transport rur do budowy Nord Stream 2

Rozpoczął się transport do szwedzkiego portu w Karlshamn 52 tysięcy rur, które mają zostać wykorzystane do budowy gazociągu Nord Stream 2. O...

zobacz więcej

– Musimy kontrolować nasze granice, gdyż wymaga tego sytuacja w Europie. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w kwietniu w Sztokholmie miał miejsce zamach terrorystyczny, w którym zginęło pięć osób – powiedział Johansson. 7 kwietnia pochodzący z Uzbekistanu 39-letni Rachman Akiłow ukradł ciężarówkę rozwożącą piwo, a następnie wjechał nią w tłum na głównym handlowym deptaku stolicy Szwecji i uderzył w dom towarowy Ahlens.

Z danych MSW Szwecji wynika, że tygodniowo ok. 200 osobom odmawia się wjazdu do tego kraju. Dotychczasowa zgoda Komisji Europejskiej na kontrole graniczne w Szwecji wygasa 11 listopada. Szwedzkie władze swoje poprzednie wnioski do KE o przedłużenie kontroli granicznych motywowały koniecznością zachowania porządku w związku z falą migrantów oraz słabą ochroną zewnętrznej granicy UE w Grecji.

W czwartek Niemcy, Francja i Dania zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli na granicach strefy Schengen, także motywując je zagrożeniem terrorystycznym.

źródło:

Zobacz więcej